Ana sayfa / Asya / Hindistan / MUZAFFARPUR

MUZAFFARPUR

Bihar, Hindistan bölgesinde kömür güç santrali. Yaklaşık konum 26.1953, 85.3017.

kömürBiharHindistansubcritical

MUZAFFARPUR, Bihar, Hindistan bölgesinde 610 MW kapasiteli bir kömür enerji santrali'dir. NTPC Ltd [100%] tarafından işletilmektedir. 2,708 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 774k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #472. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

610MW kurulu kapasite
2,708GWh raporlanan / yıl
773,657enerji saÄŸlanan hane
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000281.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMUZAFFARPUR WRI
ÜlkeHindistan · Bihar WRI
Koordinatlar26.1953, 85.3017 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite610 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiNTPC Ltd [100%] WRI
Devreye alınma2005 WRI
Teknolojisubcritical WRI
GWh raporlanan / yıl2,708 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları2,707,800 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#472 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#416 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.61× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri773,657 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim24.8°C · HDD 101 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Muzaffarpur power station için 390 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

610 MW'de, MUZAFFARPUR Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı altında 1,000 MW'dedir. Teknik olarak subcritical olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 766 GWh20142015: 670 GWh20152016: 670 GWh20162017: 1,611 GWh20172018: 2,708 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

NTPC Ltd [100%] tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu coal santrali bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. humid subtropical (dry winter) ikliminde (Köppen Cwa) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 26.2°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

24.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
101ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,591soğutma derece-günleri (baz 18°C)
55 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 16 °CJF: 18 °CFM: 24 °CMA: 28 °CAM: 30 °CMJ: 30 °CJJ: 29 °CJA: 29 °CAS: 28 °CSO: 26 °CON: 22 °CND: 17 °CD30 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %96 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 15/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni humidity / wetness.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
14.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
553 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #416. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 26.1953, 85.3017 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MUZAFFARPUR ne tür bir santraldir?

MUZAFFARPUR, Bihar, Hindistan bölgesinde bir 610 MW kömür santralidir, 2005 yılında devreye alındı.

MUZAFFARPUR ne kadar elektrik üretir?

MUZAFFARPUR yılda yaklaşık 2,708 GWh elektrik üretir.

MUZAFFARPUR kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 773,657 haneye yetecek düzeydedir.

MUZAFFARPUR kim tarafından işletiliyor?

MUZAFFARPUR, NTPC Ltd [100%] tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.