Mungarra

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Western Australia, Avustralya. Koordinatlar: -28.8893, 115.1177.

gazWestern AustraliaAvustralyaCO₂ model edilmiş

Mungarra — 112 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Western Australia, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. 19 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 5.5k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #170. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 163,180 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 38k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avustralya elektriğinin yaklaşık %16.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

112MW kurulu kapasite
19GWh raporlanan / yıl
5,514enerji sağlanan hane
163,180t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000216.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMungarra WRI
ÜlkeAvustralya · Western Australia WRI
Koordinatlar-28.8893, 115.1177 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite112 MW Wikidata P2109; kurulu/nominal kapasite
SahibiVerve Energy WRI
GWh raporlanan / yıl19 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları163,180 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#170 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#80 / 163 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.06× · 106 MW · n=163 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri5,514 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim19.6°C · HDD 549 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 46/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Wikidata P2109; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

112 MW'de, Mungarra Avustralya'daki gaz santrallarının medyanı yaklaşık 106 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~163,180 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

38kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
22kevlerin yıllık enerji tüketimi
2.7 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 134 GWh20132014: 98 GWh20142015: 97 GWh20152016: 18 GWh20162017: 13 GWh20172018: 19 GWh2018134 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 28.9°S.

19.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
549ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,130soğutma derece-günleri (baz 18°C)
262 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 27 °CJF: 27 °CFM: 25 °CMA: 21 °CAM: 17 °CMJ: 14 °CJJ: 13 °CJA: 13 °CAS: 15 °CSO: 18 °CON: 21 °CND: 24 °CD27 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %78 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 21/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %3 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
46/100çevresel şiddet endeksi
14.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
39 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 163 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #80. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 163 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 29,942 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -28.8893, 115.1177 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Mungarra ne tür bir santraldir?

Mungarra — 112 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Western Australia, Avustralya.

Mungarra ne kadar elektrik üretir?

Mungarra yılda yaklaşık 19 GWh elektrik üretir.

Mungarra kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 5,514 haneye yetecek düzeydedir.

Mungarra için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Mungarra için belirtilen sahip: Verve Energy.

Mungarra ne kadar CO₂ salar?

Mungarra için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 163,180 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.