Ana sayfa / Asya / Hindistan / MUKERIAN I -IV

MUKERIAN I -IV

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Punjab, Hindistan. Koordinatlar: 31.9553, 75.836.

hidroelektrikPunjabHindistannehir tipi hidroelektrik

MUKERIAN I -IV — 207 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Punjab, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Punjab State Power Corporation Ltd [100%]. 1,238 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 354k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #719. sıradadır. 1987 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 39 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Hindistan elektriğinin yaklaşık %8.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

207MW kurulu kapasite
1,238GWh raporlanan / yıl
353,685enerji sağlanan hane
1987devreye alma (~39 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000276.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMUKERIAN I -IV WRI
ÜlkeHindistan · Punjab WRI
Koordinatlar31.9553, 75.836 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite207 MW Punjab State Power Corporation Ltd statistics; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPunjab State Power Corporation Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1987 WRI
Teknolojinehir tipi hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl1,238 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#719 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#64 / 233 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.59× · 80 MW · n=233 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri353,685 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim22.5°C · HDD 415 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Mukerian I hydroelectric plant için 45 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Punjab State Power Corporation Ltd statistics; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

207 MW'de, MUKERIAN I -IV Hindistan'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak nehir tipi hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 1,046 GWh20142015: 1,164 GWh20152016: 1,078 GWh20162017: 1,264 GWh20172018: 1,238 GWh20181k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Punjab State Power Corporation Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 32.0°N.

22.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
415ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,080soğutma derece-günleri (baz 18°C)
468 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 12 °CJF: 15 °CFM: 20 °CMA: 25 °CAM: 30 °CMJ: 32 °CJJ: 28 °CJA: 27 °CAS: 27 °CSO: 23 °CON: 18 °CND: 14 °CD32 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %83 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 19/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
19.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
1192 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 233 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #64. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 233 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 45,527 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 31.9553, 75.836 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MUKERIAN I -IV ne tür bir santraldir?

MUKERIAN I -IV — 207 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Punjab, Hindistan, 1987 yılında devreye alındı.

MUKERIAN I -IV ne kadar elektrik üretir?

MUKERIAN I -IV yılda yaklaşık 1,238 GWh elektrik üretir.

MUKERIAN I -IV kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 353,685 haneye yetecek düzeydedir.

MUKERIAN I -IV için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde MUKERIAN I -IV için belirtilen sahip: Punjab State Power Corporation Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.