Ana sayfa / Asya / İran / Montazare Ghaem

Montazare Ghaem

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tehran, İran. Koordinatlar: 35.73, 51.0055.

gazTehranİranCCGT · HRSG

Montazare Ghaem — 997 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tehran, İran. Verilerde belirtilen sahibi: Montazer Ghaem Generation Management Co [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.1 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İran'deki 172 enerji santrali arasında #39. sıradadır. 1973 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 53 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Bağlamında, gaz, İran elektriğinin yaklaşık %89.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 660 gCO₂/kWh (%5.7 düşük karbonlu) (2025).

997MW kurulu kapasite
3HRSG ünite(leri)
1,122,906enerji sağlanan hane (tahmini)
1973devreye alma (~53 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1008167.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMontazare Ghaem WRI
Ülkeİran · Tehran WRI
Koordinatlar35.73, 51.0055 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite997 MW GEM · 2026 · L100000407016; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiMontazer Ghaem Generation Management Co [100%] WRI
Devreye alınma1973 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları1,572,070 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#39 / 172 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#25 / 121 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.83× · 546 MW · n=121 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,122,906 hesaplandı
İklim16.2°C · HDD 1,806 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Montazere Ghaem power station için 1,624 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000407016; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

997 MW'de, Montazare Ghaem İran'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 546 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İran'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Damavand C.C.: 2,868 MW3kDamavand C…Mobarakeh Steel power station: 2,732 MW3kMobarakeh …Shahid Rajaee: 2,044 MW2kShahid Raj…Kerman: 1,912 MW2kKermanChadormalu power station: 1,584 MW2kChadormalu…Parand power station: 1,578 MW2kParand pow…Golgohar Sirjan power station: 1,547 MW2kGolgohar S…PGSEZ power station: 1,500 MW2kPGSEZ powe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Montazer Ghaem Generation Management Co [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 35.7°N.

16.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,806ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,159soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,098 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 5 °CFM: 10 °CMA: 16 °CAM: 21 °CMJ: 26 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 24 °CSO: 17 °CON: 11 °CND: 5 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %27 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 40/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %1 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
26.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
115 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İran'deki 121 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #25. en büyüğü.

İran'de bu veri setinde 121 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 83,060 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 35.73, 51.0055 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Montazare Ghaem ne tür bir santraldir?

Montazare Ghaem — 997 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tehran, İran, 1973 yılında devreye alındı.

Montazare Ghaem kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,122,906 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Montazare Ghaem için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Montazare Ghaem için belirtilen sahip: Montazer Ghaem Generation Management Co [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.