Ana sayfa / Kuzey Amerika / Amerika Birleşik Devletleri / Mont Belvieu Cogeneration Unit

Mont Belvieu Cogeneration Unit

Texas, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde gaz güç santrali. Yaklaşık konum 29.8381, -94.9007.

gazTexasAmerika Birleşik Devletleri

Mont Belvieu Cogeneration Unit, Texas, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde 15 MW kapasiteli bir gaz güç santrali'dir. Targa Co-Generation LLC tarafından işletilmektedir. 94 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 27k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Amerika Birleşik Devletleri'deki 10,938 enerji santrali arasında #5189. sıradadır. 2009 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 17 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, gaz, Amerika Birleşik Devletleri elektriğinin yaklaşık %40.0'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 384 gCO₂/kWh (%43.0 düşük karbonlu) (2025).

15MW kurulu kapasite
94GWh raporlanan / yıl
26,885enerji saÄŸlanan hane
2009devreye alma (~17 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id USA0057322.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMont Belvieu Cogeneration Unit WRI
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri · Texas WRI
Koordinatlar29.8381, -94.9007 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite15 MW Wikidata P2109; kurulu/nominal kapasite
SahibiTarga Co-Generation LLC WRI
Devreye alınma2009 WRI
GWh raporlanan / yıl94 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları37,640 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#5189 / 10938 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1684 / 2165 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.12× · 121.2 MW · n=2165 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri26,885 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim20.4°C · HDD 625 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 44/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

TeknolojiMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Wikidata P2109; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

15 MW'de, Mont Belvieu Cogeneration Unit Amerika Birleşik Devletleri'daki gaz santrallarının medyanı altında 121.2 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2013: 104 GWh20132014: 110 GWh20142015: 106 GWh20152016: 102 GWh20162017: 91 GWh20172018: 90 GWh20182019: 94 GWh2019110 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Targa Co-Generation LLC tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu gas santrali elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. humid subtropical ikliminde (Köppen Cfa) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 29.8°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

20.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
625ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,506soğutma derece-günleri (baz 18°C)
3 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 11 °CJF: 13 °CFM: 16 °CMA: 20 °CAM: 24 °CMJ: 27 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 26 °CSO: 21 °CON: 16 °CND: 12 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %75 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 22/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %4 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni humidity / wetness.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
44/100çevresel şiddet endeksi
17.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
60 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Amerika Birleşik Devletleri'deki 2165 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #1684. en büyüğü.

Amerika Birleşik Devletleri'de bu veri setinde 2165 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 789,950 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 29.8381, -94.9007 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Mont Belvieu Cogeneration Unit ne tür bir santraldir?

Mont Belvieu Cogeneration Unit, Texas, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde bir 15 MW gaz santralidir, 2009 yılında devreye alındı.

Mont Belvieu Cogeneration Unit ne kadar elektrik üretir?

Mont Belvieu Cogeneration Unit yılda yaklaşık 94 GWh elektrik üretir.

Mont Belvieu Cogeneration Unit kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 26,885 haneye yetecek düzeydedir.

Mont Belvieu Cogeneration Unit kim tarafından işletiliyor?

Mont Belvieu Cogeneration Unit, Targa Co-Generation LLC tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.