Ana sayfa / Avrupa / İtalya / MONCALIERI

MONCALIERI

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Piedmont, İtalya. Koordinatlar: 44.993, 7.6755.

gazPiedmontİtalyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

MONCALIERI — 780 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Piedmont, İtalya. Verilerde belirtilen sahibi: Iren SpA. 3,570 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.0 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İtalya'deki 489 enerji santrali arasında #46. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,695,240 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 395k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İtalya elektriğinin yaklaşık %47.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 285 gCO₂/kWh (%48.8 düşük karbonlu) (2025).

780MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
3,570GWh raporlanan / yıl
1,019,857enerji sağlanan hane
1,695,240t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002910.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMONCALIERI WRI
Ülkeİtalya · Piedmont WRI
Koordinatlar44.993, 7.6755 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite780 MW GEM · 2026 · L100000400401; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiIren SpA WRI
Devreye alınma2005 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl3,570 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,695,240 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#46 / 489 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#28 / 118 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.41× · 324 MW · n=118 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,019,857 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.7°C · HDD 2,274 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400401; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

780 MW'de, MONCALIERI İtalya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 324 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,695,240 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

395kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
228kevlerin yıllık enerji tüketimi
28 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 2,286 GWh20152016: 2,905 GWh20162017: 3,570 GWh20174k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Iren SpA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 45.0°N.

12.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,274ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
366soğutma derece-günleri (baz 18°C)
240 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 5 °CFM: 9 °CMA: 12 °CAM: 16 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 19 °CSO: 13 °CON: 7 °CND: 4 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %7 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 47/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
20.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
118 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İtalya'deki 118 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #28. en büyüğü.

İtalya'de bu veri setinde 118 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 53,570 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 44.993, 7.6755 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MONCALIERI ne tür bir santraldir?

MONCALIERI — 780 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Piedmont, İtalya, 2005 yılında devreye alındı.

MONCALIERI ne kadar elektrik üretir?

MONCALIERI yılda yaklaşık 3,570 GWh elektrik üretir.

MONCALIERI kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,019,857 haneye yetecek düzeydedir.

MONCALIERI için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde MONCALIERI için belirtilen sahip: Iren SpA.

MONCALIERI ne kadar CO₂ salar?

MONCALIERI için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,695,240 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.