Ana sayfa / Asya / Tayvan / Ming-Tan

Ming-Tan

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Nantou, Tayvan. Koordinatlar: 23.8364, 120.8678.

hidroelektrikNantouTayvannehir tipi hidroelektrik

Ming-Tan — 1,602 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Nantou, Tayvan. Verilerde belirtilen sahibi: Taiwan Power Co [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.6 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Tayvan'deki 60 enerji santrali arasında #14. sıradadır. 1993 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 33 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Tayvan elektriğinin yaklaşık %1.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 633 gCO₂/kWh (%13.4 düşük karbonlu) (2025).

1,602MW kurulu kapasite
1,603,830enerji sağlanan hane (tahmini)
1993devreye alma (~33 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000384.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMing-Tan WRI
ÜlkeTayvan · Nantou WRI
Koordinatlar23.8364, 120.8678 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite1,602 MW GEM · 2026 · L100000603543; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTaiwan Power Co [100%] WRI
Devreye alınma1993 WRI
Teknolojinehir tipi hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#14 / 60 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 9 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite89.00× · 18 MW · n=9 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,603,830 hesaplandı
İklim17.5°C · HDD 646 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000603543; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,602 MW'de, Ming-Tan Tayvan'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 18 MW'dedir. Teknik olarak nehir tipi hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Tayvan'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Ming-Tan: 1,602 MW2kMing-TanDaguan Erchang: 1,000 MW1kDaguan Erc…Ming-Hu: 1,000 MW1kMing-HuTachiachi: 180 MW180TachiachiYuanshan: 18 MW18YuanshanShuili: 13 MW13ShuiliShuilian: 10 MW10ShuilianChuying: 2 MW2Chuying

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Taiwan Power Co [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: subtropikal yayla (Köppen Cwb). Enlem: 23.8°N.

17.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
646ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
466soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,138 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 12 °CJF: 13 °CFM: 15 °CMA: 18 °CAM: 20 °CMJ: 21 °CJJ: 22 °CJA: 21 °CAS: 21 °CSO: 19 °CON: 16 °CND: 13 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %74 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 22/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
9.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
76 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Tayvan'deki 9 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

Tayvan'de bu veri setinde 9 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 3,826 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 23.8364, 120.8678 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ming-Tan ne tür bir santraldir?

Ming-Tan — 1,602 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Nantou, Tayvan, 1993 yılında devreye alındı.

Ming-Tan kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,603,830 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Ming-Tan için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ming-Tan için belirtilen sahip: Taiwan Power Co [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.