Ana sayfa / Avrupa / Finlandiya / Meri-Pori

Meri-Pori

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Satakunta, Finlandiya. Koordinatlar: 61.6317, 21.4068.

kömürSatakuntaFinlandiyasüperkritik buhar koşulları

Meri-Pori — 614 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Satakunta, Finlandiya. Verilerde belirtilen sahibi: Fortum Power & Heat Generation. 662 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 189k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Finlandiya'deki 203 enerji santrali arasında #6. sıradadır. 1994 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 32 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Finlandiya elektriğinin yaklaşık %0.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 57 gCO₂/kWh (%96.3 düşük karbonlu) (2025).

614MW kurulu kapasite
662GWh raporlanan / yıl
189,000enerji sağlanan hane
1994devreye alma (~32 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002454.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMeri-Pori WRI
ÜlkeFinlandiya · Satakunta WRI
Koordinatlar61.6317, 21.4068 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite614 MW GEM · 2026 · L100000101841; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiFortum Power & Heat Generation WRI
Devreye alınma1994 WRI
Teknolojisüperkritik buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl662 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları661,500 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#6 / 203 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 13 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.67× · 230 MW · n=13 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri189,000 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim4.8°C · HDD 4,811 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000101841; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

614 MW'de, Meri-Pori Finlandiya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 230 MW'dedir. Teknik olarak süperkritik buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 476 GWh20152016: 1,085 GWh20162017: 662 GWh20171k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Fortum Power & Heat Generation.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 61.6°N.

4.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,811ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
3 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -4 °CJF: -6 °CFM: -2 °CMA: 2 °CAM: 8 °CMJ: 13 °CJJ: 16 °CJA: 15 °CAS: 10 °CSO: 6 °CON: 1 °CND: -2 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %96 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 93/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
21.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
18 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Finlandiya'deki 13 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Finlandiya'de bu veri setinde 13 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,217 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 61.6317, 21.4068 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Meri-Pori ne tür bir santraldir?

Meri-Pori — 614 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Satakunta, Finlandiya, 1994 yılında devreye alındı.

Meri-Pori ne kadar elektrik üretir?

Meri-Pori yılda yaklaşık 662 GWh elektrik üretir.

Meri-Pori kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 189,000 haneye yetecek düzeydedir.

Meri-Pori için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Meri-Pori için belirtilen sahip: Fortum Power & Heat Generation.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.