Melo

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Pirkanmaa, Finlandiya. Koordinatlar: 61.1454, 23.5502.

hidroelektrikPirkanmaaFinlandiyabarajlı hidroelektrik

Melo — 70 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Pirkanmaa, Finlandiya. Verilerde belirtilen sahibi: PVO Vesivoima Oy. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 70k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Finlandiya'deki 203 enerji santrali arasında #62. sıradadır. 1971 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 55 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Finlandiya elektriğinin yaklaşık %15.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 57 gCO₂/kWh (%96.3 düşük karbonlu) (2025).

70MW kurulu kapasite
70,080enerji sağlanan hane (tahmini)
1971devreye alma (~55 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002452.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMelo WRI
ÜlkeFinlandiya · Pirkanmaa WRI
Koordinatlar61.1454, 23.5502 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite70 MW GEM · 2026 · L100001023027; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPVO Vesivoima Oy WRI
Devreye alınma1971 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#62 / 203 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#11 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite8.24× · 8.5 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri70,080 hesaplandı
İklim4.1°C · HDD 5,055 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001023027; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

70 MW'de, Melo Finlandiya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 8.5 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Finlandiya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Imatra: 192 MW192ImatraTaivalkoski: 133 MW133TaivalkoskiPirttikoski: 131 MW131PirttikoskiSeitakorva: 130 MW130SeitakorvaOssauskoski: 121 MW121OssauskoskiIsohaara: 106 MW106IsohaaraValajaskoski: 101 MW101Valajaskos…Pamilo: 85 MW85Pamilo

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: PVO Vesivoima Oy.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: subarktik (boreal) (Köppen Dfc). Enlem: 61.1°N.

4.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
5,055ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
112 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -6 °CJF: -7 °CFM: -3 °CMA: 3 °CAM: 10 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 14 °CAS: 9 °CSO: 4 °CON: -1 °CND: -4 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %106 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 94/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
23.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
70 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Finlandiya'deki 95 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #11. en büyüğü.

Finlandiya'de bu veri setinde 95 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 2,386 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 61.1454, 23.5502 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Melo ne tür bir santraldir?

Melo — 70 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Pirkanmaa, Finlandiya, 1971 yılında devreye alındı.

Melo kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 70,080 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Melo için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Melo için belirtilen sahip: PVO Vesivoima Oy.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.