Ana sayfa / Avrupa / Avusturya / Mellach power station

Mellach power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Styria, Avusturya. Koordinatlar: 46.9092, 15.4897.

gazStyriaAvusturyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

Mellach power station — 1,084 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Styria, Avusturya. Verilerde belirtilen sahibi: Verbund Thermal Power GmbH & Co KG. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.2 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Avusturya'deki 131 enerji santrali arasında #2. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 681,775 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 159k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avusturya elektriğinin yaklaşık %11.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 117 gCO₂/kWh (%83.6 düşük karbonlu) (2025).

1,084MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
1,220,893enerji sağlanan hane (tahmini)
681,775t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-390.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMellach power station Climate TRACE
ÜlkeAvusturya · Styria Climate TRACE
Koordinatlar46.9092, 15.4897 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite1,084 MW Climate TRACE; kaynak kaydı
SahibiVerbund Thermal Power GmbH & Co KG Climate TRACE
Devreye alınma2012 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları681,775 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2 / 131 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#2 / 15 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite7.08× · 153 MW · n=15 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,220,893 hesaplandı
İklim9.2°C · HDD 3,254 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 28/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: Climate TRACE; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,084 MW'de, Mellach power station Avusturya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 153 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~681,775 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

159kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
92kevlerin yıllık enerji tüketimi
11 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Avusturya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Simmering: 1,240 MW1kSimmeringMellach power station: 1,084 MW1kMellach po…Theiss power station: 725 MW725Theiss pow…Timelkam: 400 MW400TimelkamDonaustadt: 395 MW395DonaustadtLinz Mitte power station: 217 MW217Linz Mitte…Linz Süd power station: 172 MW172Linz Süd p…Werk Linz power station: 153 MW153Werk Linz …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verbund Thermal Power GmbH & Co KG.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 46.9°N.

9.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,254ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
53soğutma derece-günleri (baz 18°C)
314 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: 0 °CFM: 5 °CMA: 9 °CAM: 14 °CMJ: 18 °CJJ: 19 °CJA: 19 °CAS: 15 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 0 °CD19 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %32 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 70/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
28/100çevresel şiddet endeksi
20.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
209 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avusturya'deki 15 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #2. en büyüğü.

Avusturya'de bu veri setinde 15 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,974 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 46.9092, 15.4897 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Mellach power station ne tür bir santraldir?

Mellach power station — 1,084 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Styria, Avusturya, 2012 yılında devreye alındı.

Mellach power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,220,893 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Mellach power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Mellach power station için belirtilen sahip: Verbund Thermal Power GmbH & Co KG.

Mellach power station ne kadar CO₂ salar?

Mellach power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 681,775 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.