Melk

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lower Austria, Avusturya. Koordinatlar: 48.2232, 15.3042.

hidroelektrikLower AustriaAvusturyabarajlı hidroelektrik

Melk — 187 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lower Austria, Avusturya. Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. 1,277 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 365k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avusturya'deki 131 enerji santrali arasında #30. sıradadır. 1982 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 44 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Avusturya elektriğinin yaklaşık %51.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 117 gCO₂/kWh (%83.6 düşük karbonlu) (2025).

187MW kurulu kapasite
1,277GWh raporlanan / yıl
364,857enerji sağlanan hane
1982devreye alma (~44 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005211.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMelk WRI
ÜlkeAvusturya · Lower Austria WRI
Koordinatlar48.2232, 15.3042 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite187 MW GEM · 2026 · L100000600125; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVerbund WRI
Devreye alınma1982 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl1,277 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#30 / 131 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#18 / 96 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite6.23× · 30 MW · n=96 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri364,857 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.4°C · HDD 3,486 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000600125; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

187 MW'de, Melk Avusturya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 1,150 GWh20152016: 1,263 GWh20162017: 1,277 GWh20171k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.2°N.

8.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,486ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2soğutma derece-günleri (baz 18°C)
413 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %42 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 75/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
19.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
316 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avusturya'deki 96 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #18. en büyüğü.

Avusturya'de bu veri setinde 96 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,237 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.2232, 15.3042 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Melk ne tür bir santraldir?

Melk — 187 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lower Austria, Avusturya, 1982 yılında devreye alındı.

Melk ne kadar elektrik üretir?

Melk yılda yaklaşık 1,277 GWh elektrik üretir.

Melk kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 364,857 haneye yetecek düzeydedir.

Melk için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Melk için belirtilen sahip: Verbund.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.