Ana sayfa / Avrupa / İspanya / MELILLA 13

MELILLA 13

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Melilla, İspanya. Koordinatlar: 35.29, -2.94.

petrolMelillaİspanyaCO₂ ölçülmüş

MELILLA 13 — 46.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Melilla, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 35k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #311. sıradadır. 2008 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 18 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 135,406 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 32k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, İspanya elektriğinin yaklaşık %3.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

46.9MW kurulu kapasite
35,215enerji sağlanan hane (tahmini)
135,406t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2008devreye alma (~18 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006672.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMELILLA 13 WRI
Ülkeİspanya · Melilla WRI
Koordinatlar35.29, -2.94 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite46.9 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma2008 WRI
CO₂ emisyonları135,406 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#311 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#21 / 33 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.70× · 67.3 MW · n=33 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri35,215 hesaplandı
İklim17.8°C · HDD 789 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 42/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Melilla power station için 36 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

46.9 MW'de, MELILLA 13 İspanya'daki petrol santrallarının medyanı altında 67.3 MW'dedir. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

135,406 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

32kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
18kevlerin yıllık enerji tüketimi
2.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

İspanya'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

CT SANTURCE 2: 897 MW897CT SANTURC…Granadilla power station: 749 MW749Granadilla…BARRANCO DE TIRAJANA 7 VAPOR 3 (CC1): 697 MW697BARRANCO D…GRANADILLA 1 GAS 1: 693 MW693GRANADILLA…SON REUS 3 TURBINA DE GAS N 3: 564 MW564SON REUS 3…CT ESCOMBRERAS 5: 537 MW537CT ESCOMBR…JINAMAR 10 GAS 2: 234 MW234JINAMAR 10…MAHON 10 BURMEISTER N 2: 195 MW195MAHON 10 …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 35.3°N.

17.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
789ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
733soğutma derece-günleri (baz 18°C)
183 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 12 °CJF: 12 °CFM: 14 °CMA: 16 °CAM: 18 °CMJ: 22 °CJJ: 25 °CJA: 25 °CAS: 23 °CSO: 19 °CON: 15 °CND: 13 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %68 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 24/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
42/100çevresel şiddet endeksi
13.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
17 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 33 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #21. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 33 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,078 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 35.29, -2.94 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MELILLA 13 ne tür bir santraldir?

MELILLA 13 — 46.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Melilla, İspanya, 2008 yılında devreye alındı.

MELILLA 13 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 35,215 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

MELILLA 13 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde MELILLA 13 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

MELILLA 13 ne kadar CO₂ salar?

MELILLA 13 yılda yaklaşık 135,406 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.