Ana sayfa / Asya / Çin / Mawan power station

Mawan power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Guangdong, Çin. Koordinatlar: 22.4818, 113.872.

kömürGuangdongÇinSiemens Energy: SGT5-8000Hkritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Mawan power station — 1,960 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Guangdong, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Shenzhen Energy Group Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 2.5 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #413. sıradadır. 1998 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 28 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 6,014,600 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.4 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

1,960MW kurulu kapasite
2,452,800enerji sağlanan hane (tahmini)
6,014,600t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1998devreye alma (~28 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1070057.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMawan power station WRI
ÜlkeÇin · Guangdong WRI
Koordinatlar22.4818, 113.872 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,960 MW GEM · 2026 · L100000100395; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiShenzhen Energy Group Co Ltd WRI
Devreye alınma1998 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları · Siemens Energy: SGT5-8000H WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları6,014,600 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#413 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#301 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.80× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,452,800 hesaplandı
İklim22.5°C · HDD 213 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 48/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Mawan power station için 1,300 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100395; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,960 MW'de, Mawan power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Teknik olarak Siemens Energy: SGT5-8000H; kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~6,014,600 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.4 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
807kevlerin yıllık enerji tüketimi
100 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 22.5°N.

22.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
213ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,861soğutma derece-günleri (baz 18°C)
75 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 16 °CFM: 18 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 25 °CON: 20 °CND: 16 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %91 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 17/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
48/100çevresel şiddet endeksi
13.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
24 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #301. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.4818, 113.872 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Mawan power station ne tür bir santraldir?

Mawan power station — 1,960 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Guangdong, Çin, 1998 yılında devreye alındı.

Mawan power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,452,800 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Mawan power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Mawan power station için belirtilen sahip: Shenzhen Energy Group Co Ltd.

Mawan power station ne kadar CO₂ salar?

Mawan power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 6,014,600 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.