Ana sayfa / Avrupa / Fransa / MARTIGUES PONTEAU

MARTIGUES PONTEAU

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa. Koordinatlar: 43.3585, 5.0216.

gazProvence-Alpes-Cote d'AzurFransaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

MARTIGUES PONTEAU — 998 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Electricité de France SA [100%]. 3,970 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #28. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 849,867 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 198k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Fransa elektriğinin yaklaşık %3.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

998MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
3,970GWh raporlanan / yıl
1,134,371enerji sağlanan hane
849,867t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002743.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMARTIGUES PONTEAU WRI
ÜlkeFransa · Provence-Alpes-Cote d'Azur WRI
Koordinatlar43.3585, 5.0216 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite998 MW GEM · 2026 · L100000400102; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiElectricité de France SA [100%] WRI
Devreye alınma2012 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl3,970 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları849,867 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#28 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 34 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite11.44× · 87.2 MW · n=34 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,134,371 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.1°C · HDD 1,545 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400102; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

998 MW'de, MARTIGUES PONTEAU Fransa'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 87.2 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

849,867 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

198kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
114kevlerin yıllık enerji tüketimi
14 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 931 GWh20152016: 3,066 GWh20162017: 3,970 GWh20174k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Electricité de France SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 43.4°N.

15.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,545ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
507soğutma derece-günleri (baz 18°C)
10 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 8 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 20 °CSO: 16 °CON: 11 °CND: 8 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %37 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 35/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
16.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
19 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 34 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 34 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 7,707 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.3585, 5.0216 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

MARTIGUES PONTEAU ne tür bir santraldir?

MARTIGUES PONTEAU — 998 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa, 2012 yılında devreye alındı.

MARTIGUES PONTEAU ne kadar elektrik üretir?

MARTIGUES PONTEAU yılda yaklaşık 3,970 GWh elektrik üretir.

MARTIGUES PONTEAU kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,134,371 haneye yetecek düzeydedir.

MARTIGUES PONTEAU için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde MARTIGUES PONTEAU için belirtilen sahip: Electricité de France SA [100%].

MARTIGUES PONTEAU ne kadar CO₂ salar?

MARTIGUES PONTEAU yılda yaklaşık 849,867 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.