Ana sayfa / Avrupa / Slovakya / Malzenice CCGT Power Plant Slovakia

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Trnavsky, Slovakya. Koordinatlar: 48.4296, 17.6978.

gazTrnavskySlovakyaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia — 436 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Trnavsky, Slovakya. Verilerde belirtilen sahibi: Západoslovenská energetika [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 491k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Slovakya'deki 37 enerji santrali arasında #8. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 338,664 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 79k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Slovakya elektriğinin yaklaşık %11.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 95 gCO₂/kWh (%85.2 düşük karbonlu) (2025).

436MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
491,060enerji sağlanan hane (tahmini)
338,664t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEODB0042638.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisMalzenice CCGT Power Plant Slovakia WRI
ÜlkeSlovakya · Trnavsky WRI
Koordinatlar48.4296, 17.6978 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite436 MW GEM · 2026 · L100000400631; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiZápadoslovenská energetika [100%] WRI
Devreye alınma2011 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
CO₂ emisyonları338,664 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#8 / 37 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 8 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite5.45× · 80 MW · n=8 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri491,060 hesaplandı
İklim9.7°C · HDD 3,122 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400631; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

436 MW'de, Malzenice CCGT Power Plant Slovakia Slovakya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

338,664 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

79kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
45kevlerin yıllık enerji tüketimi
5.6 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Slovakya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia: 436 MW436Malzenice …PPC Bratislava CCGT CHP Power Plant Slovakia: 218 MW218PPC Bratis…Slovnaft Refinery power station: 163 MW163Slovnaft R…Levice CCGT CHP Power Plant Slovakia: 80 MW80Levice CCG…Považská Bystrica power station: 64 MW64Považská B…Panické Dravce power station: 50 MW50Panické Dr…Kosice power station: 37 MW37Kosice pow…Martinska power station: 28 MW28Martinska …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Západoslovenská energetika [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.4°N.

9.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,122ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
98soğutma derece-günleri (baz 18°C)
158 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 1 °CFM: 5 °CMA: 10 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 15 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 0 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %27 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 66/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
20.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
453 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Slovakya'deki 8 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

Slovakya'de bu veri setinde 8 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,076 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.4296, 17.6978 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia ne tür bir santraldir?

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia — 436 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Trnavsky, Slovakya, 2011 yılında devreye alındı.

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 491,060 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Malzenice CCGT Power Plant Slovakia için belirtilen sahip: Západoslovenská energetika [100%].

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia ne kadar CO₂ salar?

Malzenice CCGT Power Plant Slovakia yılda yaklaşık 338,664 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.