Ana sayfa / Asya / Hindistan / M.A.P.P.

M.A.P.P.

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Koordinatlar: 12.5571, 80.1754.

nükleerTamil NaduHindistanHorizontal Pressure Tube typebasınçlı ağır su reaktörü

M.A.P.P. — 440 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Bharatiya Nabhikiya Vidyut Nigam Ltd [100%]. 1,368 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 391k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #579. sıradadır. 1984 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 42 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

440MW kurulu kapasite
12inşaat süresi (1971→1983)
1,368GWh raporlanan / yıl
390,828enerji sağlanan hane
1984devreye alma (~42 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000242.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisM.A.P.P. WRI
ÜlkeHindistan · Tamil Nadu WRI
Koordinatlar12.5571, 80.1754 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite440 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiBharatiya Nabhikiya Vidyut Nigam Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1984 WRI
Teknolojibasınçlı ağır su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl1,368 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#579 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#15 / 17 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.24× · 1,840 MW · n=17 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri390,828 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim28.5°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 52/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

440 MW'de, M.A.P.P. Hindistan'daki nükleer santrallarının medyanı altında 1,840 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı ağır su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 2,357 GWh20142015: 2,927 GWh20152016: 2,917 GWh20162017: 2,704 GWh20172018: 1,368 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Bharatiya Nabhikiya Vidyut Nigam Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 12.6°N.

28.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,827soğutma derece-günleri (baz 18°C)
20 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 24 °CJF: 26 °CFM: 28 °CMA: 31 °CAM: 32 °CMJ: 32 °CJJ: 30 °CJA: 30 °CAS: 29 °CSO: 28 °CON: 26 °CND: 25 °CD32 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
52/100çevresel şiddet endeksi
7.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
22 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 17 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #15. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 17 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,940 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 12.5571, 80.1754 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

M.A.P.P. ne tür bir santraldir?

M.A.P.P. — 440 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Tamil Nadu, Hindistan, 1984 yılında devreye alındı.

M.A.P.P. ne kadar elektrik üretir?

M.A.P.P. yılda yaklaşık 1,368 GWh elektrik üretir.

M.A.P.P. kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 390,828 haneye yetecek düzeydedir.

M.A.P.P. için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde M.A.P.P. için belirtilen sahip: Bharatiya Nabhikiya Vidyut Nigam Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.