Ana sayfa / Avrupa / Finlandiya / Loviisa Y1

Loviisa Y1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uusimaa, Finlandiya. Koordinatlar: 60.3708, 26.3468.

nükleerUusimaaFinlandiyaVVER V-213basınçlı su reaktörü

Loviisa Y1 — 992 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uusimaa, Finlandiya. Verilerde belirtilen sahibi: Fortum Power & Heat Power. 8,171 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.3 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Finlandiya'deki 203 enerji santrali arasında #4. sıradadır. 1977 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 49 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Finlandiya elektriğinin yaklaşık %39.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 57 gCO₂/kWh (%96.3 düşük karbonlu) (2025).

992MW kurulu kapasite
6inşaat süresi (1971→1977)
8,171GWh raporlanan / yıl
2,334,542enerji sağlanan hane
1977devreye alma (~49 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002445.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLoviisa Y1 WRI
ÜlkeFinlandiya · Uusimaa WRI
Koordinatlar60.3708, 26.3468 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite992 MW GEM · 2026 · L100000500194; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiFortum Power & Heat Power WRI
Devreye alınma1977 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl8,171 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#4 / 203 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 3 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,334,542 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim4.6°C · HDD 4,868 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500194; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 7,948 GWh20152016: 7,915 GWh20162017: 8,171 GWh20178k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Fortum Power & Heat Power.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 60.4°N.

4.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,868ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
10 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -6 °CJF: -7 °CFM: -3 °CMA: 3 °CAM: 10 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 15 °CAS: 10 °CSO: 5 °CON: 0 °CND: -4 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %98 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 93/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
23.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
29 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Finlandiya'deki 3 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Finlandiya'de bu veri setinde 3 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 3,922 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 60.3708, 26.3468 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Loviisa Y1 ne tür bir santraldir?

Loviisa Y1 — 992 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uusimaa, Finlandiya, 1977 yılında devreye alındı.

Loviisa Y1 ne kadar elektrik üretir?

Loviisa Y1 yılda yaklaşık 8,171 GWh elektrik üretir.

Loviisa Y1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,334,542 haneye yetecek düzeydedir.

Loviisa Y1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Loviisa Y1 için belirtilen sahip: Fortum Power & Heat Power.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.