Ana sayfa / Asya / Çin / Liulin 1 Coal

Liulin 1 Coal

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin. Koordinatlar: 37.419, 110.8243.

kömürShanxi ShengÇinkritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Liulin 1 Coal — 1,400 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Shanxi International Energy Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.8 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #521. sıradadır. 1995 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 31 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 4,452,200 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.0 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

1,400MW kurulu kapasite
1,752,000enerji sağlanan hane (tahmini)
4,452,200t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1995devreye alma (~31 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1070824.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLiulin 1 Coal WRI
ÜlkeÇin · Shanxi Sheng WRI
Koordinatlar37.419, 110.8243 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,400 MW GEM · 2026 · L100000105027; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiShanxi International Energy Co Ltd WRI
Devreye alınma1995 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları4,452,200 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#521 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#368 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.00× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,752,000 hesaplandı
İklim9.6°C · HDD 3,463 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000105027; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,400 MW'de, Liulin 1 Coal Çin'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~4,452,200 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.0 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
598kevlerin yıllık enerji tüketimi
74 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: muson sıcak yazlı karasal (Köppen Dwa). Enlem: 37.4°N.

9.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,463ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
404soğutma derece-günleri (baz 18°C)
950 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -7 °CJF: -3 °CFM: 4 °CMA: 12 °CAM: 18 °CMJ: 22 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 16 °CSO: 10 °CON: 2 °CND: -5 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %41 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 75/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
30.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
586 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #368. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 37.419, 110.8243 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Liulin 1 Coal ne tür bir santraldir?

Liulin 1 Coal — 1,400 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin, 1995 yılında devreye alındı.

Liulin 1 Coal kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,752,000 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Liulin 1 Coal için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Liulin 1 Coal için belirtilen sahip: Shanxi International Energy Co Ltd.

Liulin 1 Coal ne kadar CO₂ salar?

Liulin 1 Coal için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 4,452,200 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.