Lewis & Clark

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Montana, Amerika Birleşik Devletleri. Koordinatlar: 47.6785, -104.1566.

kömürMontanaAmerika Birleşik Devletleri

Lewis & Clark — 68.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Montana, Amerika Birleşik Devletleri. Verilerde belirtilen sahibi: Montana-Dakota Utilities Co. 264 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 75k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Amerika Birleşik Devletleri'deki 10,884 enerji santrali arasında #3287. sıradadır. 1973 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 53 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Bağlamında, kömür, Amerika Birleşik Devletleri elektriğinin yaklaşık %16.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 384 gCO₂/kWh (%43.0 düşük karbonlu) (2025).

68.6MW kurulu kapasite
264GWh raporlanan / yıl
75,285enerji sağlanan hane
1973devreye alma (~53 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id USA0006089.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLewis & Clark WRI
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri · Montana WRI
Koordinatlar47.6785, -104.1566 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite68.6 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiMontana-Dakota Utilities Co WRI
Devreye alınma1973 WRI
GWh raporlanan / yıl264 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları263,500 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#3287 / 10884 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#717 / 802 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.12× · 558 MW · n=802 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri75,285 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim7.1°C · HDD 4,256 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

68.6 MW'de, Lewis & Clark Amerika Birleşik Devletleri'daki kömür santrallarının medyanı altında 558 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2013: 299 GWh20132014: 290 GWh20142015: 222 GWh20152016: 273 GWh20162017: 230 GWh20172018: 243 GWh20182019: 264 GWh2019299 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: soğuk yarı kurak bozkır (Köppen BSk). Enlem: 47.7°N.

7.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,256ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
312soğutma derece-günleri (baz 18°C)
660 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -10 °CJF: -6 °CFM: 0 °CMA: 8 °CAM: 14 °CMJ: 19 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 15 °CSO: 9 °CON: -1 °CND: -8 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %73 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 87/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
33.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
660 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Amerika Birleşik Devletleri'deki 802 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #717. en büyüğü.

Amerika Birleşik Devletleri'de bu veri setinde 802 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 621,194 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 47.6785, -104.1566 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Lewis & Clark ne tür bir santraldir?

Lewis & Clark — 68.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Montana, Amerika Birleşik Devletleri, 1973 yılında devreye alındı.

Lewis & Clark ne kadar elektrik üretir?

Lewis & Clark yılda yaklaşık 264 GWh elektrik üretir.

Lewis & Clark kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 75,285 haneye yetecek düzeydedir.

Lewis & Clark için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Lewis & Clark için belirtilen sahip: Montana-Dakota Utilities Co.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.