Lasesa

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aragon, İspanya. Koordinatlar: 41.856, -0.061.

güneşAragonİspanyafotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma)

Lasesa — 9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aragon, İspanya. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 3.8k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #809. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

9MW kurulu kapasite
3,829enerji sağlanan hane (tahmini)
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0060177.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLasesa WRI
Ülkeİspanya · Aragon WRI
Koordinatlar41.856, -0.061 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite9 MW GEM · 2026 · L100001009186; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2010 WRI
Teknolojifotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#809 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#153 / 243 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.90× · 10 MW · n=243 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri3,829 hesaplandı
İklim15.3°C · HDD 1,619 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001009186; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

9 MW'de, Lasesa İspanya'daki güneş santrallarının medyanı altında 10 MW'dedir. Teknik olarak fotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Don Rodrigo: 225 MW225Don RodrigoSOLABEN 3: 200 MW200SOLABEN 3PLANTA SOLAR TERMICA SOLNOVA 1: 150 MW150PLANTA SOL…EXTRESOL-1: 150 MW150EXTRESOL-1ANDASOL-3: 150 MW150ANDASOL-3PLANTA SOLAR TERMICA HELIOENERGY 1: 100 MW100PLANTA SOL…PST SOLACOR 1: 100 MW100PST SOLACO…Palma del Rio CSP: 100 MW100Palma del …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 41.9°N.

15.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,619ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
650soğutma derece-günleri (baz 18°C)
231 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 9 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 22 °CJJ: 25 °CJA: 25 °CAS: 22 °CSO: 16 °CON: 11 °CND: 7 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %34 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 36/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
19.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
140 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 243 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #153. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 243 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,166 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.856, -0.061 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Lasesa ne tür bir santraldir?

Lasesa — 9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aragon, İspanya, 2010 yılında devreye alındı.

Lasesa kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 3,829 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.