Ana sayfa / Avrupa / İspanya / LAS VINAS

LAS VINAS

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Castille and Leon, İspanya. Koordinatlar: 41.6704, -3.6892.

rüzgârCastille and Leonİspanyakarasal kurulum

LAS VINAS — 38 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Castille and Leon, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA RENOVABLES CASTILLA Y LEON S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 32k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #361. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, İspanya elektriğinin yaklaşık %20.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

38MW kurulu kapasite
32,336enerji sağlanan hane (tahmini)
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006619.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLAS VINAS WRI
Ülkeİspanya · Castille and Leon WRI
Koordinatlar41.6704, -3.6892 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite38 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiIBERDROLA RENOVABLES CASTILLA Y LEON S.A. WRI
Devreye alınma2010 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#361 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#110 / 341 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.27× · 30 MW · n=341 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri32,336 hesaplandı
İklim11.3°C · HDD 2,620 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

38 MW'de, LAS VINAS İspanya'daki rüzgâr santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

SAN LORENZO A: 150 MW150SAN LORENZ…P.E. DOLAR 1: 100 MW100P.E. DOLAR…P.E. TORRE MIRO II: 99 MW99P.E. TORRE…PARAMO DE POZA I: 97 MW97PARAMO DE …PARQUE EOLICO ALTO PALANCIA III: 94 MW94PARQUE EOL…P.E. TARDIENTA I: 94 MW94P.E. TARDI…PENAFLOR III: 90 MW90PENAFLOR I…P.E. SAN JUAN DE BARGAS (UNIFICADO): 90 MW90P.E. SAN J…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA RENOVABLES CASTILLA Y LEON S.A..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 41.7°N.

11.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,620ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
185soğutma derece-günleri (baz 18°C)
930 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 5 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 13 °CMJ: 18 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 17 °CSO: 12 °CON: 7 °CND: 4 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %7 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 52/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
18.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
213 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 341 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #110. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 341 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 11,361 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.6704, -3.6892 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

LAS VINAS ne tür bir santraldir?

LAS VINAS — 38 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Castille and Leon, İspanya, 2010 yılında devreye alındı.

LAS VINAS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 32,336 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

LAS VINAS için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde LAS VINAS için belirtilen sahip: IBERDROLA RENOVABLES CASTILLA Y LEON S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.