Ana sayfa / Avrupa / İspanya / LAS SALINAS 12 DIESEL 9

LAS SALINAS 12 DIESEL 9

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Canary Islands, İspanya. Koordinatlar: 28.5004, -13.8627.

petrolCanary IslandsİspanyaCO₂ ölçülmüş

LAS SALINAS 12 DIESEL 9 — 72.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Canary Islands, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: UNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 54k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #171. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 468,081 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 109k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, İspanya elektriğinin yaklaşık %3.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

72.1MW kurulu kapasite
54,136enerji sağlanan hane (tahmini)
468,081t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006611.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLAS SALINAS 12 DIESEL 9 WRI
Ülkeİspanya · Canary Islands WRI
Koordinatlar28.5004, -13.8627 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite72.1 MW GEM · 2026 · L100000408751; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiUNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U. WRI
Devreye alınma2005 WRI
CO₂ emisyonları468,081 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#171 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#16 / 33 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.07× · 67.3 MW · n=33 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri54,136 hesaplandı
İklim19.9°C · HDD 107 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 53/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000408751; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

72.1 MW'de, LAS SALINAS 12 DIESEL 9 İspanya'daki petrol santrallarının medyanı yaklaşık 67.3 MW'dedir. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

468,081 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

109kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
63kevlerin yıllık enerji tüketimi
7.8 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

İspanya'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

CT SANTURCE 2: 897 MW897CT SANTURC…Granadilla power station: 749 MW749Granadilla…BARRANCO DE TIRAJANA 7 VAPOR 3 (CC1): 697 MW697BARRANCO D…GRANADILLA 1 GAS 1: 693 MW693GRANADILLA…SON REUS 3 TURBINA DE GAS N 3: 564 MW564SON REUS 3…CT ESCOMBRERAS 5: 537 MW537CT ESCOMBR…JINAMAR 10 GAS 2: 234 MW234JINAMAR 10…MAHON 10 BURMEISTER N 2: 195 MW195MAHON 10 …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: sıcak çöl (Köppen BWh). Enlem: 28.5°N.

19.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
107ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
801soğutma derece-günleri (baz 18°C)
204 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 16 °CJF: 17 °CFM: 18 °CMA: 18 °CAM: 20 °CMJ: 21 °CJJ: 23 °CJA: 24 °CAS: 23 °CSO: 22 °CON: 20 °CND: 18 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %96 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 15/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
53/100çevresel şiddet endeksi
7.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
17 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 33 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #16. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 33 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,078 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 28.5004, -13.8627 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

LAS SALINAS 12 DIESEL 9 ne tür bir santraldir?

LAS SALINAS 12 DIESEL 9 — 72.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Canary Islands, İspanya, 2005 yılında devreye alındı.

LAS SALINAS 12 DIESEL 9 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 54,136 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

LAS SALINAS 12 DIESEL 9 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde LAS SALINAS 12 DIESEL 9 için belirtilen sahip: UNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U..

LAS SALINAS 12 DIESEL 9 ne kadar CO₂ salar?

LAS SALINAS 12 DIESEL 9 yılda yaklaşık 468,081 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.