Ana sayfa / Avrupa / Fransa / Laruscade

Laruscade

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aquitaine, Fransa. Koordinatlar: 45.1074, -0.3412.

güneşAquitaineFransaPV

Laruscade — 3.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aquitaine, Fransa. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.5k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #1474. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Fransa elektriğinin yaklaşık %5.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

3.6MW kurulu kapasite
1,531enerji sağlanan hane (tahmini)
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1025042.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLaruscade WRI
ÜlkeFransa · Aquitaine WRI
Koordinatlar45.1074, -0.3412 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite3.6 MW GEM · 2026 · L100000816688; üretim kompleksinin bir parçası
Devreye alınma2011 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1474 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#379 / 817 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.33× · 2.7 MW · n=817 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,531 hesaplandı
İklim12.6°C · HDD 2,087 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Laruscade solar farm için 3 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000816688; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

3.6 MW'de, Laruscade Fransa'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 2.7 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Fransa'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Cestas: 300 MW300CestasLes Mées: 95 MW95Les MéesGréoux-les-Bains: 82 MW82Gréoux-les…Rosières-en-Haye: 79 MW79Rosières-e…Salaunes: 73 MW73SalaunesFontenet: 65 MW65FontenetLosse: 63 MW63LosseMassangis: 56 MW56Massangis

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 45.1°N.

12.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,087ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
129soğutma derece-günleri (baz 18°C)
56 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 11 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 17 °CSO: 13 °CON: 9 °CND: 6 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %15 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 44/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
14.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
62 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 817 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #379. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 817 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,030 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.1074, -0.3412 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Laruscade ne tür bir santraldir?

Laruscade — 3.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aquitaine, Fransa, 2011 yılında devreye alındı.

Laruscade kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,531 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.