Ana sayfa / Asya / Çin / Langyashan

Langyashan

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Anhui Sheng, Çin. Koordinatlar: 32.31, 118.27.

hidroelektrikAnhui ShengÇinpompaj depolamalı hidroelektrik

Langyashan — 658 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Anhui Sheng, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: State Grid Xinyuan Co Ltd [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 659k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #1479. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Çin elektriğinin yaklaşık %13.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

658MW kurulu kapasite
658,752enerji sağlanan hane (tahmini)
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000501.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLangyashan WRI
ÜlkeÇin · Anhui Sheng WRI
Koordinatlar32.31, 118.27 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite658 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiState Grid Xinyuan Co Ltd [100%] WRI
Devreye alınma2005 WRI
Teknolojipompaj depolamalı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1479 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#87 / 947 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite27.42× · 24 MW · n=947 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri658,752 hesaplandı
İklim15.5°C · HDD 1,918 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

658 MW'de, Langyashan Çin'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 24 MW'dedir. Teknik olarak pompaj depolamalı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Three Gorges Dam: 22,500 MW22kThree Gorg…Xiluodu: 13,860 MW14kXiluoduBaihetan Dam: 13,050 MW13kBaihetan D…Xiangjiaba: 7,750 MW8kXiangjiabaNuozhadu: 5,850 MW6kNuozhaduLongtan: 4,900 MW5kLongtanJinping II: 4,800 MW5kJinping IIAhai: 4,750 MW5kAhai

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: State Grid Xinyuan Co Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 32.3°N.

15.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,918ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,015soğutma derece-günleri (baz 18°C)
17 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 4 °CFM: 9 °CMA: 15 °CAM: 21 °CMJ: 25 °CJJ: 28 °CJA: 27 °CAS: 23 °CSO: 17 °CON: 10 °CND: 4 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %22 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 42/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
25.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
213 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 947 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #87. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 947 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 262,337 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 32.31, 118.27 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Langyashan ne tür bir santraldir?

Langyashan — 658 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Anhui Sheng, Çin, 2005 yılında devreye alındı.

Langyashan kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 658,752 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Langyashan için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Langyashan için belirtilen sahip: State Grid Xinyuan Co Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.