Ana sayfa / Avrupa / İtalya / LAMARMORA

LAMARMORA

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Lombardy, İtalya. Koordinatlar: 45.5248, 10.2273.

petrolLombardyİtalyabuhar türbini

LAMARMORA — 139 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Lombardy, İtalya. Verilerde belirtilen sahibi: A2A SpA [100%]. 109 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 31k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İtalya'deki 489 enerji santrali arasında #134. sıradadır. 1978 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 48 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, petrol, İtalya elektriğinin yaklaşık %2.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 285 gCO₂/kWh (%48.8 düşük karbonlu) (2025).

139MW kurulu kapasite
109GWh raporlanan / yıl
31,114enerji sağlanan hane
1978devreye alma (~48 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002898.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisLAMARMORA WRI
Ülkeİtalya · Lombardy WRI
Koordinatlar45.5248, 10.2273 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite139 MW GEM · 2026 · L100000407625; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiA2A SpA [100%] WRI
Devreye alınma1978 WRI
Teknolojibuhar türbini WRI
GWh raporlanan / yıl109 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları81,675 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#134 / 489 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#13 / 15 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.66× · 210 MW · n=15 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri31,114 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.6°C · HDD 2,397 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Lamarmora power station için 139 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000407625; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

139 MW'de, LAMARMORA İtalya'daki petrol santrallarının medyanı altında 210 MW'dedir. Teknik olarak buhar türbini olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 143 GWh20152016: 160 GWh20162017: 109 GWh2017160 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: A2A SpA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 45.5°N.

12.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,397ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
437soğutma derece-günleri (baz 18°C)
88 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 4 °CFM: 8 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 23 °CAS: 19 °CSO: 13 °CON: 7 °CND: 2 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %2 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 49/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
21.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
146 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İtalya'deki 15 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #13. en büyüğü.

İtalya'de bu veri setinde 15 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,157 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.5248, 10.2273 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

LAMARMORA ne tür bir santraldir?

LAMARMORA — 139 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Lombardy, İtalya, 1978 yılında devreye alındı.

LAMARMORA ne kadar elektrik üretir?

LAMARMORA yılda yaklaşık 109 GWh elektrik üretir.

LAMARMORA kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 31,114 haneye yetecek düzeydedir.

LAMARMORA için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde LAMARMORA için belirtilen sahip: A2A SpA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.