Ana sayfa / Avrupa / Almanya / Kraftwerk Mitte

Kraftwerk Mitte

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Rheinland-Pfalz, Almanya. Koordinatlar: 49.5137, 8.4316.

gazRheinland-PfalzAlmanya

Kraftwerk Mitte — 503 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Rheinland-Pfalz, Almanya. Verilerde belirtilen sahibi: BASF SE. 1,597 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 456k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #87. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, gaz, Almanya elektriğinin yaklaşık %16.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

503MW kurulu kapasite
1,597GWh raporlanan / yıl
456,314enerji sağlanan hane
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005888.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKraftwerk Mitte WRI
ÜlkeAlmanya · Rheinland-Pfalz WRI
Koordinatlar49.5137, 8.4316 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite503 MW GEM · 2026 · L100000400209; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiBASF SE WRI
Devreye alınma2005 WRI
GWh raporlanan / yıl1,597 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları638,840 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#87 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#18 / 241 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite9.51× · 52.9 MW · n=241 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri456,314 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.7°C · HDD 2,743 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400209; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

503 MW'de, Kraftwerk Mitte Almanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 52.9 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Almanya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Gersteinwerk: 2,004 MW2kGersteinwe…Emsland: 1,837 MW2kEmslandGemeinschaftskraftwerk Irsching: 1,391 MW1kGemeinscha…Knapsack Natural Gas I: 1,252 MW1kKnapsack N…Gundelfingen Reserve power station: 1,200 MW1kGundelfing…RWE Burghausen power station: 950 MW950RWE Burgha…Bexbach-C power station: 900 MW900Bexbach-C …Leipheim power station: 869 MW869Leipheim p…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: BASF SE.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 49.5°N.

10.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,743ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
114soğutma derece-günleri (baz 18°C)
103 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 3 °CFM: 7 °CMA: 10 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 16 °CSO: 10 °CON: 6 °CND: 3 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %12 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 56/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
18.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
382 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 241 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #18. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 241 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 37,245 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 49.5137, 8.4316 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Kraftwerk Mitte ne tür bir santraldir?

Kraftwerk Mitte — 503 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Rheinland-Pfalz, Almanya, 2005 yılında devreye alındı.

Kraftwerk Mitte ne kadar elektrik üretir?

Kraftwerk Mitte yılda yaklaşık 1,597 GWh elektrik üretir.

Kraftwerk Mitte kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 456,314 haneye yetecek düzeydedir.

Kraftwerk Mitte için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Kraftwerk Mitte için belirtilen sahip: BASF SE.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.