Ana sayfa / Avrupa / Avusturya / Kopswerk II

Kopswerk II

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Vorarlberg, Avusturya. Koordinatlar: 46.975, 10.043.

hidroelektrikVorarlbergAvusturyapompaj depolamalı hidroelektrik

Kopswerk II — 525 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Vorarlberg, Avusturya. Verilerde belirtilen sahibi: Vorarlberge Illwerke AG. 460 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 132k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avusturya'deki 131 enerji santrali arasında #7. sıradadır. 2008 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 18 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Avusturya elektriğinin yaklaşık %51.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 117 gCO₂/kWh (%83.6 düşük karbonlu) (2025).

525MW kurulu kapasite
460GWh raporlanan / yıl
131,571enerji sağlanan hane
2008devreye alma (~18 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019153.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKopswerk II WRI
ÜlkeAvusturya · Vorarlberg WRI
Koordinatlar46.975, 10.043 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite525 MW GEM · 2026 · L100000600116; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVorarlberge Illwerke AG WRI
Devreye alınma2008 WRI
Teknolojipompaj depolamalı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl460 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#7 / 131 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#2 / 96 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite17.50× · 30 MW · n=96 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri131,571 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim-0.5°C · HDD 6,724 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 16/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000600116; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

525 MW'de, Kopswerk II Avusturya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak pompaj depolamalı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 497 GWh20152016: 511 GWh20162017: 460 GWh2017511 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Vorarlberge Illwerke AG.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tundra (Köppen ET). Enlem: 47.0°N.

-0.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
6,724ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
2,247 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -8 °CJF: -8 °CFM: -6 °CMA: -3 °CAM: 2 °CMJ: 5 °CJJ: 8 °CJA: 8 °CAS: 5 °CSO: 2 °CON: -4 °CND: -6 °CD8 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %174 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 99/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
16/100çevresel şiddet endeksi
15.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
283 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avusturya'deki 96 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #2. en büyüğü.

Avusturya'de bu veri setinde 96 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,237 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 46.975, 10.043 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Kopswerk II ne tür bir santraldir?

Kopswerk II — 525 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Vorarlberg, Avusturya, 2008 yılında devreye alındı.

Kopswerk II ne kadar elektrik üretir?

Kopswerk II yılda yaklaşık 460 GWh elektrik üretir.

Kopswerk II kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 131,571 haneye yetecek düzeydedir.

Kopswerk II için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Kopswerk II için belirtilen sahip: Vorarlberge Illwerke AG.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.