Ana sayfa / Asya / Hindistan / KONDAPALLI GT

KONDAPALLI GT

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Andhra Pradesh, Hindistan. Koordinatlar: 16.64, 80.5504.

gazAndhra PradeshHindistanCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

KONDAPALLI GT — 1,476 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Andhra Pradesh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: LANCO Kondapalli Power Ltd. 1,630 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 466k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #186. sıradadır. 2009 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 17 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,177,680 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 275k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,476MW kurulu kapasite
4HRSG ünite(leri)
1,630GWh raporlanan / yıl
465,657enerji sağlanan hane
1,177,680t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2009devreye alma (~17 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000206.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKONDAPALLI GT WRI
ÜlkeHindistan · Andhra Pradesh WRI
Koordinatlar16.64, 80.5504 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite1,476 MW GEM · 2026 · L100000401494; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiLANCO Kondapalli Power Ltd WRI
Devreye alınma2009 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl1,630 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,177,680 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#186 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#5 / 117 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite6.30× · 234.3 MW · n=117 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri465,657 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim28.4°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 45/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000401494; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,476 MW'de, KONDAPALLI GT Hindistan'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 234.3 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,177,680 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

275kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
158kevlerin yıllık enerji tüketimi
20 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2014: 559 GWh20142015: 2,025 GWh20152016: 2,211 GWh20162017: 644 GWh20172018: 1,630 GWh20182k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: LANCO Kondapalli Power Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 16.6°N.

28.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,782soğutma derece-günleri (baz 18°C)
50 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 24 °CJF: 26 °CFM: 29 °CMA: 31 °CAM: 34 °CMJ: 32 °CJJ: 29 °CJA: 29 °CAS: 29 °CSO: 28 °CON: 26 °CND: 24 °CD34 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %9 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
45/100çevresel şiddet endeksi
9.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
101 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 117 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #5. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 117 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 43,650 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 16.64, 80.5504 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

KONDAPALLI GT ne tür bir santraldir?

KONDAPALLI GT — 1,476 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Andhra Pradesh, Hindistan, 2009 yılında devreye alındı.

KONDAPALLI GT ne kadar elektrik üretir?

KONDAPALLI GT yılda yaklaşık 1,630 GWh elektrik üretir.

KONDAPALLI GT kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 465,657 haneye yetecek düzeydedir.

KONDAPALLI GT için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde KONDAPALLI GT için belirtilen sahip: LANCO Kondapalli Power Ltd.

KONDAPALLI GT ne kadar CO₂ salar?

KONDAPALLI GT için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,177,680 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.