Ana sayfa / Asya / Hindistan / KODERMA

KODERMA

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jharkhand, Hindistan. Koordinatlar: 24.391534, 85.561899.

kömürJharkhandHindistankritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

KODERMA — 1,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jharkhand, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Damodar Valley Corp. 5,976 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.7 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #385. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 6,997,900 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.6 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,000MW kurulu kapasite
5,976GWh raporlanan / yıl
1,707,314enerji sağlanan hane
6,997,900t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000201.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKODERMA WRI
ÜlkeHindistan · Jharkhand WRI
Koordinatlar24.391534, 85.561899 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,000 MW GEM · 2026 · L100000102272; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiDamodar Valley Corp WRI
Devreye alınma2012 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl5,976 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları6,997,900 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#385 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#355 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.00× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,707,314 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim25.0°C · HDD 59 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102272; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,000 MW'de, KODERMA Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı yaklaşık 1,000 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~6,997,900 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.6 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
939kevlerin yıllık enerji tüketimi
117 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2014: 1,721 GWh20142015: 3,264 GWh20152016: 3,610 GWh20162017: 5,634 GWh20172018: 5,976 GWh20186k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Damodar Valley Corp. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 24.4°N.

25.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
59ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,624soğutma derece-günleri (baz 18°C)
390 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 17 °CJF: 20 °CFM: 25 °CMA: 30 °CAM: 32 °CMJ: 31 °CJJ: 28 °CJA: 27 °CAS: 27 °CSO: 25 °CON: 21 °CND: 17 °CD32 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %98 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 14/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
15.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
369 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #355. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 24.391534, 85.561899 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

KODERMA ne tür bir santraldir?

KODERMA — 1,000 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jharkhand, Hindistan, 2012 yılında devreye alındı.

KODERMA ne kadar elektrik üretir?

KODERMA yılda yaklaşık 5,976 GWh elektrik üretir.

KODERMA kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,707,314 haneye yetecek düzeydedir.

KODERMA için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde KODERMA için belirtilen sahip: Damodar Valley Corp.

KODERMA ne kadar CO₂ salar?

KODERMA için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 6,997,900 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.