Ana sayfa / Avrupa / İsviçre / Kernkraftwerk Beznau

Kernkraftwerk Beznau

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Aargau, İsviçre. Koordinatlar: 47.552, 8.2281.

nükleerAargauİsviçreBWR-6kaynar su reaktörü

Kernkraftwerk Beznau — 760 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Aargau, İsviçre. Verilerde belirtilen sahibi: Axpo AG. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.7 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İsviçre'deki 174 enerji santrali arasında #7. sıradadır. 1984 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 42 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, İsviçre elektriğinin yaklaşık %29.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 39 gCO₂/kWh (%97.7 düşük karbonlu) (2025).

760MW kurulu kapasite
10inşaat süresi (1974→1984)
1,711,954enerji sağlanan hane (tahmini)
1984devreye alma (~42 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1004271.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKernkraftwerk Beznau WRI
Ülkeİsviçre · Aargau WRI
Koordinatlar47.552, 8.2281 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite760 MW GEM · 2026 · L100000500207; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiAxpo AG WRI
Devreye alınma1984 WRI
Teknolojikaynar su reaktörü WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#7 / 174 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#5 / 7 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.80× · 950 MW · n=7 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,711,954 hesaplandı
İklim9.1°C · HDD 3,261 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500207; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

760 MW'de, Kernkraftwerk Beznau İsviçre'daki nükleer santrallarının medyanı altında 950 MW'dedir. Teknik olarak kaynar su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İsviçre'deki en büyük nükleer santralleriyle kapasite karşılaştırması

Kernkraftwerk Leibstadt: 1,275 MW1kKernkraftw…Graben nuclear power plant: 1,140 MW1kGraben nuc…Kernkraftwerk Gösgen: 1,060 MW1kKernkraftw…Kaiseraugst nuclear power plant: 950 MW950Kaiseraugs…Kernkraftwerk Beznau: 760 MW760Kernkraftw…Kernkraftwerk Mühleberg: 390 MW390Kernkraftw…Lucens nuclear power plant: 7 MW7Lucens nuc…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Axpo AG.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 47.6°N.

9.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,261ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
12soğutma derece-günleri (baz 18°C)
441 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 1 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %33 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 70/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
18.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
376 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İsviçre'deki 7 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #5. en büyüğü.

İsviçre'de bu veri setinde 7 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,582 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 47.552, 8.2281 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Kernkraftwerk Beznau ne tür bir santraldir?

Kernkraftwerk Beznau — 760 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Aargau, İsviçre, 1984 yılında devreye alındı.

Kernkraftwerk Beznau kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,711,954 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Kernkraftwerk Beznau için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Kernkraftwerk Beznau için belirtilen sahip: Axpo AG.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.