Ana sayfa / Asya / Türkiye / Kentsa power station

Kentsa power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Kocaeli, Türkiye. Koordinatlar: 40.768, 29.9891.

gazKocaeliTürkiyeCO₂ model edilmiş

Kentsa power station — 117.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Kocaeli, Türkiye. Verilerde belirtilen sahibi: Enerjisa Enerji Uretim AS. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 133k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Türkiye'deki 500 enerji santrali arasında #294. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 88,733 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 21k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Türkiye elektriğinin yaklaşık %22.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 475 gCO₂/kWh (%43.3 düşük karbonlu) (2025).

117.7MW kurulu kapasite
132,563enerji sağlanan hane (tahmini)
88,733t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-6332.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKentsa power station Climate TRACE
ÜlkeTürkiye · Kocaeli Climate TRACE
Koordinatlar40.768, 29.9891 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite117.7 MW Climate TRACE; kaynak kaydı
SahibiEnerjisa Enerji Uretim AS Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları88,733 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#294 / 500 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#90 / 140 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.70× · 169 MW · n=140 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri132,563 hesaplandı
İklim14.0°C · HDD 1,868 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: Climate TRACE; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

117.7 MW'de, Kentsa power station Türkiye'daki gaz santrallarının medyanı altında 169 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~88,733 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

21kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
12kevlerin yıllık enerji tüketimi
1.5 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Türkiye'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Enka Gebze power station: 1,600 MW2kEnka Gebze…Enka Gebze Doğalgaz Santrali: 1,595 MW2kEnka Gebze…Enka İzmir Doğalgaz Santrali: 1,580 MW2kEnka İzmir…Enka İzmir power station: 1,580 MW2kEnka İzmir…Bandırma power station: 1,543 MW2kBandırma p…Bursa B power station: 1,432 MW1kBursa B po…Ambarlı B Doğalgaz Santrali: 1,353 MW1kAmbarlı B …Ambarlı A power station: 1,353 MW1kAmbarlı A …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 40.8°N.

14.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,868ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
428soğutma derece-günleri (baz 18°C)
144 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 6 °CFM: 8 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 23 °CJA: 23 °CAS: 20 °CSO: 15 °CON: 11 °CND: 7 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %24 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 41/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
17.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
54 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Türkiye'deki 140 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #90. en büyüğü.

Türkiye'de bu veri setinde 140 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 55,046 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 40.768, 29.9891 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Kentsa power station ne tür bir santraldir?

Kentsa power station — 117.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Kocaeli, Türkiye.

Kentsa power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 132,563 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Kentsa power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Kentsa power station için belirtilen sahip: Enerjisa Enerji Uretim AS.

Kentsa power station ne kadar CO₂ salar?

Kentsa power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 88,733 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.