Ana sayfa / Asya / Türkiye / Kangal power station

Kangal power station

Sivas, Türkiye bölgesinde kömür güç santrali. Yaklaşık konum 39.0774, 37.2958.

kömürSivasTürkiyeCO₂ model edilmiÅŸ

Kangal power station, Sivas, Türkiye bölgesinde 537 MW kapasiteli bir kömür enerji santrali'dir. Konya Şeker Enerji tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 672k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Türkiye'deki 502 enerji santrali arasında #159. sıradadır. 1993 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 33 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 2,491,700 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 581k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Türkiye elektriğinin yaklaşık %34.3'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 475 gCO₂/kWh (%43.3 düşük karbonlu) (2025).

537MW kurulu kapasite
672,017enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
2,491,700t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1993devreye alma (~33 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1018712.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisKangal power station WRI
ÜlkeTürkiye · Sivas WRI
Koordinatlar39.0774, 37.2958 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite537 MW GEM · 2026 · L100000103708; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiKonya Şeker Enerji WRI
Devreye alınma1993 WRI

Model edilmiÅŸ kaynak verisi

CO₂ emisyonları2,491,700 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#159 / 502 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#104 / 184 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.85× · 630 MW · n=184 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri672,017 hesaplandı
İklim7.2°C · HDD 3,936 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

TeknolojiMevcut deÄŸil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Kangal power station için 457 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103708; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

537 MW'de, Kangal power station Türkiye'daki kömür santrallarının medyanı altında 630 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~2,491,700 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

581kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
325kevlerin yıllık enerji tüketimi
42 millionabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Türkiye'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Afşin-Elbistan power stations: 9,283 MW9kAfşin-Elbi…ZETES power stations: 3,450 MW3kZETES powe…Afşin Elbistan Termik Santrali: 2,795 MW3kAfşin Elbi…ZETES power stations: 2,790 MW3kZETES powe…Zonguldak Eren (ZETES): 2,090 MW2kZonguldak …İskenderun power station: 2,000 MW2kİskenderun…Karapinar Konya Şeker power station: 2,000 MW2kKarapinar …METES power station: 2,000 MW2kMETES powe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Konya Şeker Enerji tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu coal santrali bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. warm-summer Mediterranean continental ikliminde (Köppen Dsb) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 39.1°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

7.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,936ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
11soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,663 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -5 °CJF: -4 °CFM: 1 °CMA: 7 °CAM: 11 °CMJ: 15 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 15 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: -2 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %60 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 83/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni thermal cycling.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
23.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
203 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Türkiye'deki 184 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #104. en büyüğü.

Türkiye'de bu veri setinde 184 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 147,855 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 39.0774, 37.2958 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Kangal power station ne tür bir santraldir?

Kangal power station, Sivas, Türkiye bölgesinde bir 537 MW kömür santralidir, 1993 yılında devreye alındı.

Kangal power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 672,017 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Kangal power station kim tarafından işletiliyor?

Kangal power station, Konya Şeker Enerji tarafından işletilir.

Kangal power station ne kadar CO₂ salar?

Kangal power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 2,491,700 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.