Ana sayfa / Asya / Hindistan / K_KHEDA II

K_KHEDA II

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan. Koordinatlar: 21.2818, 79.116.

kömürMaharashtraHindistan

K_KHEDA II — 1,340 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan. 6,813 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.9 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #202. sıradadır. 2000 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 26 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,340MW kurulu kapasite
6,813GWh raporlanan / yıl
1,946,571enerji sağlanan hane
2000devreye alma (~26 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000165.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisK_KHEDA II WRI
ÜlkeHindistan · Maharashtra WRI
Koordinatlar21.2818, 79.116 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,340 MW GEM · 2026 · L100000102406; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2000 WRI
GWh raporlanan / yıl6,813 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları6,813,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#202 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#182 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.34× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,946,571 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim26.7°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102406; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,340 MW'de, K_KHEDA II Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 7,513 GWh20142015: 7,445 GWh20152016: 7,062 GWh20162017: 5,631 GWh20172018: 6,813 GWh20188k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen As). Enlem: 21.3°N.

26.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,188soğutma derece-günleri (baz 18°C)
286 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 23 °CFM: 28 °CMA: 32 °CAM: 35 °CMJ: 32 °CJJ: 28 °CJA: 27 °CAS: 27 °CSO: 26 °CON: 22 °CND: 20 °CD35 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
14.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
584 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #182. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.2818, 79.116 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

K_KHEDA II ne tür bir santraldir?

K_KHEDA II — 1,340 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan, 2000 yılında devreye alındı.

K_KHEDA II ne kadar elektrik üretir?

K_KHEDA II yılda yaklaşık 6,813 GWh elektrik üretir.

K_KHEDA II kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,946,571 haneye yetecek düzeydedir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.