Jama

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Antofagasta, Şili. Koordinatlar: -22.576, -68.693.

güneşAntofagastaŞiliPV

Jama — 32.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Antofagasta, Şili. Verilerde belirtilen sahibi: Rijn Capital BV [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 14k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Şili'deki 336 enerji santrali arasında #154. sıradadır. 2015 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 11 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Şili elektriğinin yaklaşık %25.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 289 gCO₂/kWh (%66.4 düşük karbonlu) (2025).

32.1MW kurulu kapasite
13,658enerji sağlanan hane (tahmini)
2015devreye alma (~11 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0064530.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisJama WRI
ÜlkeŞili · Antofagasta WRI
Koordinatlar-22.576, -68.693 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite32.1 MW GEM · 2026 · L100000807412; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiRijn Capital BV [100%] WRI
Devreye alınma2015 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#154 / 336 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#41 / 77 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.80× · 40 MW · n=77 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri13,658 hesaplandı
İklim11.9°C · HDD 2,238 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Jama Solar Plant için 57 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000807412; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

32.1 MW'de, Jama Şili'daki güneş santrallarının medyanı altında 40 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Şili'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

El Romero: 246 MW246El RomeroBoléro: 146 MW146BoléroLuz del Norte: 141 MW141Luz del No…Finis Terrae: 138 MW138Finis Terr…Carrera Pinto ENEL: 135 MW135Carrera Pi…Blue Sky: 128 MW128Blue SkyQuilapilún: 127 MW127QuilapilúnLos Andes II: 120 MW120Los Andes …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Rijn Capital BV [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: soğuk çöl (Köppen BWk). Enlem: 22.6°S.

11.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,238ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
2,741 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 15 °CFM: 14 °CMA: 12 °CAM: 10 °CMJ: 7 °CJJ: 8 °CJA: 9 °CAS: 11 °CSO: 12 °CON: 14 °CND: 15 °CD15 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %9 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 47/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
8.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
160 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Şili'deki 77 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #41. en büyüğü.

Şili'de bu veri setinde 77 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,074 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -22.576, -68.693 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Jama ne tür bir santraldir?

Jama — 32.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Antofagasta, Şili, 2015 yılında devreye alındı.

Jama kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 13,658 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Jama için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Jama için belirtilen sahip: Rijn Capital BV [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.