Ana sayfa / Avrupa / Fransa / Istres

Istres

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa. Koordinatlar: 43.5842, 4.9161.

güneşProvence-Alpes-Cote d'AzurFransaPV

Istres — 35.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Sonnedix [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 15k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #223. sıradadır. 2014 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 12 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Fransa elektriğinin yaklaşık %5.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

35.4MW kurulu kapasite
15,062enerji sağlanan hane (tahmini)
2014devreye alma (~12 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023961.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisIstres WRI
ÜlkeFransa · Provence-Alpes-Cote d'Azur WRI
Koordinatlar43.5842, 4.9161 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite35.4 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiSonnedix [100%] WRI
Devreye alınma2014 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#223 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#14 / 817 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite13.11× · 2.7 MW · n=817 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri15,062 hesaplandı
İklim14.9°C · HDD 1,658 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

35.4 MW'de, Istres Fransa'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 2.7 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Fransa'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Cestas: 300 MW300CestasLes Mées: 95 MW95Les MéesGréoux-les-Bains: 82 MW82Gréoux-les…Rosières-en-Haye: 79 MW79Rosières-e…Salaunes: 73 MW73SalaunesFontenet: 65 MW65FontenetLosse: 63 MW63LosseMassangis: 56 MW56Massangis

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Sonnedix [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 43.6°N.

14.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,658ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
544soğutma derece-günleri (baz 18°C)
34 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 7 °CJF: 8 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 20 °CSO: 16 °CON: 10 °CND: 7 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %33 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 37/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
17.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
19 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 817 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #14. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 817 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,030 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.5842, 4.9161 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Istres ne tür bir santraldir?

Istres — 35.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa, 2014 yılında devreye alındı.

Istres kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 15,062 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Istres için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Istres için belirtilen sahip: Sonnedix [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.