Ana sayfa / Avrupa / Almanya / ISAR-2

ISAR-2

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Bavaria, Almanya. Koordinatlar: 48.6049, 12.2936.

nükleerBavariaAlmanyaBWR-69kaynar su reaktörü

ISAR-2 — 1,485 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Bavaria, Almanya. Verilerde belirtilen sahibi: PreussenElektra GmbH [100%]. 10,901 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 3.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #18. sıradadır. 1988 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 38 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Almanya elektriğinin yaklaşık %0.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

1,485MW kurulu kapasite
5inşaat süresi (1972→1977)
10,901GWh raporlanan / yıl
3,114,685enerji sağlanan hane
1988devreye alma (~38 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005849.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisISAR-2 WRI
ÜlkeAlmanya · Bavaria WRI
Koordinatlar48.6049, 12.2936 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite1,485 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiPreussenElektra GmbH [100%] WRI
Devreye alınma1988 WRI
Teknolojikaynar su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl10,901 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#18 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 25 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.14× · 1,302 MW · n=25 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri3,114,685 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.3°C · HDD 3,530 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,485 MW'de, ISAR-2 Almanya'daki nükleer santrallarının medyanı çok üstünde 1,302 MW'dedir. Teknik olarak kaynar su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 10,394 GWh20152016: 11,336 GWh20162017: 10,901 GWh201711k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: PreussenElektra GmbH [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.6°N.

8.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,530ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
434 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %44 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 76/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
19.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
325 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 25 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 25 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 26,528 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.6049, 12.2936 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ISAR-2 ne tür bir santraldir?

ISAR-2 — 1,485 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Bavaria, Almanya, 1988 yılında devreye alındı.

ISAR-2 ne kadar elektrik üretir?

ISAR-2 yılda yaklaşık 10,901 GWh elektrik üretir.

ISAR-2 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 3,114,685 haneye yetecek düzeydedir.

ISAR-2 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde ISAR-2 için belirtilen sahip: PreussenElektra GmbH [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.