Ijmond

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: North Holland, Hollanda. Koordinatlar: 52.4758, 4.6048.

gazNorth HollandHollandaOCGT

Ijmond — 114 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: North Holland, Hollanda. Verilerde belirtilen sahibi: Vattenfall. 805 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 230k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hollanda'deki 119 enerji santrali arasında #39. sıradadır. 1997 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 29 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, gaz, Hollanda elektriğinin yaklaşık %34.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 254 gCO₂/kWh (%54.2 düşük karbonlu) (2025).

114MW kurulu kapasite
805GWh raporlanan / yıl
230,000enerji sağlanan hane
1997devreye alma (~29 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019313.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisIjmond WRI
ÜlkeHollanda · North Holland WRI
Koordinatlar52.4758, 4.6048 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite114 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiVattenfall WRI
Devreye alınma1997 WRI
TeknolojiOCGT WRI
GWh raporlanan / yıl805 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları322,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#39 / 119 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#23 / 42 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.95× · 120 MW · n=42 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri230,000 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim9.7°C · HDD 3,003 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

114 MW'de, Ijmond Hollanda'daki gaz santrallarının medyanı yaklaşık 120 MW'dedir. Teknik olarak OCGT olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 903 GWh20152016: 970 GWh20162017: 805 GWh2017970 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Vattenfall. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 52.5°N.

9.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,003ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
-1 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 3 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 11 °CON: 7 °CND: 4 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %22 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 63/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
13.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
27 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hollanda'deki 42 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #23. en büyüğü.

Hollanda'de bu veri setinde 42 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 14,954 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 52.4758, 4.6048 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ijmond ne tür bir santraldir?

Ijmond — 114 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: North Holland, Hollanda, 1997 yılında devreye alındı.

Ijmond ne kadar elektrik üretir?

Ijmond yılda yaklaşık 805 GWh elektrik üretir.

Ijmond kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 230,000 haneye yetecek düzeydedir.

Ijmond için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ijmond için belirtilen sahip: Vattenfall.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.