Iatan

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Missouri, Amerika Birleşik Devletleri. Koordinatlar: 39.4472, -94.98.

kömürMissouriAmerika Birleşik DevletleriCO₂ ölçülmüş

Iatan — 1,640 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Missouri, Amerika Birleşik Devletleri. Verilerde belirtilen sahibi: Evergy Metro. 8,562 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.4 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Amerika Birleşik Devletleri'deki 10,884 enerji santrali arasında #277. sıradadır. 1997 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 29 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 4,663,771 t CO₂/yıl (US EPA GHGRP) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 1.1 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Amerika Birleşik Devletleri elektriğinin yaklaşık %16.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 384 gCO₂/kWh (%43.0 düşük karbonlu) (2025).

1,640MW kurulu kapasite
8,562GWh raporlanan / yıl
2,446,371enerji sağlanan hane
4,663,771t CO₂ / yıl (US EPA GHGRP)
1997devreye alma (~29 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id USA0006065.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisIatan WRI
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri · Missouri WRI
Koordinatlar39.4472, -94.98 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,640 MW GEM · 2026 · L100000104017; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiEvergy Metro WRI
Devreye alınma1997 WRI
GWh raporlanan / yıl8,562 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları4,663,771 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · US EPA GHGRP

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#277 / 10884 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#111 / 802 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.94× · 558 MW · n=802 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,446,371 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.2°C · HDD 2,730 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000104017; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,640 MW'de, Iatan Amerika Birleşik Devletleri'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 558 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

4,663,771 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.1 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
626kevlerin yıllık enerji tüketimi
78 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; US EPA GHGRP'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 10,597 GWh20132014: 9,188 GWh20142015: 9,406 GWh20152016: 9,762 GWh20162017: 10,887 GWh20172018: 7,825 GWh20182019: 8,562 GWh201911k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Evergy Metro. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 39.4°N.

12.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,730ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
645soğutma derece-günleri (baz 18°C)
270 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -3 °CJF: 0 °CFM: 6 °CMA: 12 °CAM: 18 °CMJ: 23 °CJJ: 26 °CJA: 24 °CAS: 20 °CSO: 14 °CON: 6 °CND: 0 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %11 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 55/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
28.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
683 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Amerika Birleşik Devletleri'deki 802 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #111. en büyüğü.

Amerika Birleşik Devletleri'de bu veri setinde 802 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 621,194 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 39.4472, -94.98 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Iatan ne tür bir santraldir?

Iatan — 1,640 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Missouri, Amerika Birleşik Devletleri, 1997 yılında devreye alındı.

Iatan ne kadar elektrik üretir?

Iatan yılda yaklaşık 8,562 GWh elektrik üretir.

Iatan kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,446,371 haneye yetecek düzeydedir.

Iatan için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Iatan için belirtilen sahip: Evergy Metro.

Iatan ne kadar CO₂ salar?

Iatan yılda yaklaşık 4,663,771 ton CO₂ bildirmiştir (US EPA GHGRP).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.