Ana sayfa / Asya / Hindistan / I.B.VALLEY

I.B.VALLEY

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Odisha, Hindistan. Koordinatlar: 21.6872, 83.86.

kömürOdishaHindistan

I.B.VALLEY — 420 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Odisha, Hindistan. 2,739 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 783k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #585. sıradadır. 1994 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 32 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

420MW kurulu kapasite
2,739GWh raporlanan / yıl
782,571enerji sağlanan hane
1994devreye alma (~32 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000145.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisI.B.VALLEY WRI
ÜlkeHindistan · Odisha WRI
Koordinatlar21.6872, 83.86 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite420 MW GEM · 2026 · L100000102467; üretim kompleksinin bir parçası
Devreye alınma1994 WRI
GWh raporlanan / yıl2,739 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları2,739,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#585 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#496 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.42× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri782,571 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim26.8°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Ib Valley Thermal Power Station için 1,740 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102467; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

420 MW'de, I.B.VALLEY Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı altında 1,000 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 2,498 GWh20142015: 2,773 GWh20152016: 2,886 GWh20162017: 2,527 GWh20172018: 2,739 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 21.7°N.

26.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,214soğutma derece-günleri (baz 18°C)
187 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 23 °CFM: 27 °CMA: 32 °CAM: 34 °CMJ: 32 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 27 °CON: 23 °CND: 20 °CD34 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
14.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
278 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #496. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.6872, 83.86 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

I.B.VALLEY ne tür bir santraldir?

I.B.VALLEY — 420 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Odisha, Hindistan, 1994 yılında devreye alındı.

I.B.VALLEY ne kadar elektrik üretir?

I.B.VALLEY yılda yaklaşık 2,739 GWh elektrik üretir.

I.B.VALLEY kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 782,571 haneye yetecek düzeydedir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.