Ana sayfa / Asya / Tayvan / Hsinkang SK power station

Hsinkang SK power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chiayi, Tayvan. Koordinatlar: 23.5186, 120.3749.

kömürChiayiTayvankritik altı buhar koşulları

Hsinkang SK power station — 361 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chiayi, Tayvan. Verilerde belirtilen sahibi: Formosa Chemicals & Fibers. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 452k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Tayvan'deki 60 enerji santrali arasında #29. sıradadır. 1995 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 31 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Tayvan elektriğinin yaklaşık %36.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 633 gCO₂/kWh (%13.4 düşük karbonlu) (2025).

361MW kurulu kapasite
451,765enerji sağlanan hane (tahmini)
1995devreye alma (~31 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1075559.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisHsinkang SK power station WRI
ÜlkeTayvan · Chiayi WRI
Koordinatlar23.5186, 120.3749 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite361 MW GEM · 2026 · L100000103536; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiFormosa Chemicals & Fibers WRI
Devreye alınma1995 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları1,581,180 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#29 / 60 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 19 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.11× · 324 MW · n=19 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri451,765 hesaplandı
İklim20.9°C · HDD 210 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 45/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103536; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

361 MW'de, Hsinkang SK power station Tayvan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 324 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Tayvan'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Taipei Port power station: 6,000 MW6kTaipei Por…Taizhong Taichung: 5,780 MW6kTaizhong T…Mailao: 4,200 MW4kMailaoHsinta (coal): 3,526 MW4kHsinta (co…Changgong power station: 1,600 MW2kChanggong …Shen'ao power station: 1,600 MW2kShen'ao po…Ho-Ping power station: 1,320 MW1kHo-Ping po…Jenwu Plant: 362 MW362Jenwu Plant

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Formosa Chemicals & Fibers.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 23.5°N.

20.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
210ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,288soğutma derece-günleri (baz 18°C)
503 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 16 °CFM: 18 °CMA: 21 °CAM: 23 °CMJ: 25 °CJJ: 26 °CJA: 25 °CAS: 24 °CSO: 22 °CON: 20 °CND: 16 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %91 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 17/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
45/100çevresel şiddet endeksi
10.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
34 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Tayvan'deki 19 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

Tayvan'de bu veri setinde 19 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 26,070 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 23.5186, 120.3749 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Hsinkang SK power station ne tür bir santraldir?

Hsinkang SK power station — 361 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chiayi, Tayvan, 1995 yılında devreye alındı.

Hsinkang SK power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 451,765 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Hsinkang SK power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Hsinkang SK power station için belirtilen sahip: Formosa Chemicals & Fibers.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.