Ana sayfa / Avrupa / Romanya / HPP Lotru

HPP Lotru

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valcea, Romanya. Koordinatlar: 45.4472, 23.7683.

hidroelektrikValceaRomanyabarajlı hidroelektrik

HPP Lotru — 509 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valcea, Romanya. Verilerde belirtilen sahibi: SC Hidroelectrica [100%]. 465 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 133k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Romanya'deki 97 enerji santrali arasında #12. sıradadır. 1972 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 54 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Romanya elektriğinin yaklaşık %24.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 251 gCO₂/kWh (%67.5 düşük karbonlu) (2025).

509MW kurulu kapasite
465GWh raporlanan / yıl
132,971enerji sağlanan hane
1972devreye alma (~54 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019100.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisHPP Lotru WRI
ÜlkeRomanya · Valcea WRI
Koordinatlar45.4472, 23.7683 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite509 MW GEM · 2026 · L100000603220; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSC Hidroelectrica [100%] WRI
Devreye alınma1972 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl465 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#12 / 97 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#2 / 10 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.32× · 219 MW · n=10 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri132,971 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim4.7°C · HDD 4,821 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000603220; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

509 MW'de, HPP Lotru Romanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 219 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 668 GWh20152016: 658 GWh20162017: 465 GWh2017668 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: SC Hidroelectrica [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 45.4°N.

4.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,821ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,196 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -4 °CJF: -4 °CFM: 0 °CMA: 4 °CAM: 9 °CMJ: 12 °CJJ: 14 °CJA: 14 °CAS: 10 °CSO: 5 °CON: 0 °CND: -4 °CD14 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %96 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 93/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
18.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
437 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Romanya'deki 10 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #2. en büyüğü.

Romanya'de bu veri setinde 10 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 3,328 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.4472, 23.7683 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

HPP Lotru ne tür bir santraldir?

HPP Lotru — 509 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valcea, Romanya, 1972 yılında devreye alındı.

HPP Lotru ne kadar elektrik üretir?

HPP Lotru yılda yaklaşık 465 GWh elektrik üretir.

HPP Lotru kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 132,971 haneye yetecek düzeydedir.

HPP Lotru için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde HPP Lotru için belirtilen sahip: SC Hidroelectrica [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.