Ana sayfa / Asya / Çin / Hanpingzui

Hanpingzui

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Gansu Sheng, Çin. Koordinatlar: 32.8389, 105.1003.

hidroelektrikGansu ShengÇinbarajlı hidroelektrik

Hanpingzui — 72 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Gansu Sheng, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Gansu Electric Power Pearl Group CO LTD. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 72k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #2884. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Çin elektriğinin yaklaşık %13.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

72MW kurulu kapasite
72,082enerji sağlanan hane (tahmini)
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1071055.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisHanpingzui WRI
ÜlkeÇin · Gansu Sheng WRI
Koordinatlar32.8389, 105.1003 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite72 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiGansu Electric Power Pearl Group CO LTD WRI
Devreye alınma2005 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2884 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#312 / 947 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.00× · 24 MW · n=947 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri72,082 hesaplandı
İklim12.7°C · HDD 2,247 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

72 MW'de, Hanpingzui Çin'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 24 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Three Gorges Dam: 22,500 MW22kThree Gorg…Xiluodu: 13,860 MW14kXiluoduBaihetan Dam: 13,050 MW13kBaihetan D…Xiangjiaba: 7,750 MW8kXiangjiabaNuozhadu: 5,850 MW6kNuozhaduLongtan: 4,900 MW5kLongtanJinping II: 4,800 MW5kJinping IIAhai: 4,750 MW5kAhai

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Gansu Electric Power Pearl Group CO LTD.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 32.8°N.

12.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,247ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
337soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,245 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 4 °CFM: 8 °CMA: 14 °CAM: 18 °CMJ: 20 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 18 °CSO: 13 °CON: 8 °CND: 4 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %9 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 47/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
20.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
1410 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 947 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #312. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 947 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 262,337 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 32.8389, 105.1003 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Hanpingzui ne tür bir santraldir?

Hanpingzui — 72 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Gansu Sheng, Çin, 2005 yılında devreye alındı.

Hanpingzui kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 72,082 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Hanpingzui için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Hanpingzui için belirtilen sahip: Gansu Electric Power Pearl Group CO LTD.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.