Ana sayfa / Asya / Çin / Hailar power station

Hailar power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Inner Mongolia, Çin. Koordinatlar: 49.5921, 117.409.

kömürInner MongoliaÇinkritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Hailar power station — 424 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Inner Mongolia, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Hulunbeier Antai Thermal Power Co Ltd Hailaer Thermal Power Plant. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 531k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #1726. sıradadır. 2009 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 17 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,356,840 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 316k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

424MW kurulu kapasite
530,605enerji sağlanan hane (tahmini)
1,356,840t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2009devreye alma (~17 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-2966.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisHailar power station Climate TRACE
ÜlkeÇin · Inner Mongolia Climate TRACE
Koordinatlar49.5921, 117.409 Climate TRACE
Yakıtkömür Climate TRACE
MW kurulu kapasite424 MW GEM · 2026 · L100000100886; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiHulunbeier Antai Thermal Power Co Ltd Hailaer Thermal Power Plant Climate TRACE
Devreye alınma2009 Climate TRACE
Teknolojikritik altı buhar koşulları Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,356,840 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1726 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1286 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.61× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri530,605 hesaplandı
İklim-0.4°C · HDD 6,743 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100886; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

424 MW'de, Hailar power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı altında 700 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,356,840 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

316kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
182kevlerin yıllık enerji tüketimi
23 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Hulunbeier Antai Thermal Power Co Ltd Hailaer Thermal Power Plant.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: muson ılık yazlı karasal (Köppen Dwb). Enlem: 49.6°N.

-0.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
6,743ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
53soğutma derece-günleri (baz 18°C)
700 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -22 °CJF: -19 °CFM: -10 °CMA: 1 °CAM: 10 °CMJ: 17 °CJJ: 20 °CJA: 17 °CAS: 10 °CSO: 0 °CON: -11 °CND: -20 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %174 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 99/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
42.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
772 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #1286. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 49.5921, 117.409 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Hailar power station ne tür bir santraldir?

Hailar power station — 424 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Inner Mongolia, Çin, 2009 yılında devreye alındı.

Hailar power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 530,605 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Hailar power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Hailar power station için belirtilen sahip: Hulunbeier Antai Thermal Power Co Ltd Hailaer Thermal Power Plant.

Hailar power station ne kadar CO₂ salar?

Hailar power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,356,840 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.