Ana sayfa / Avrupa / Macaristan / Gönyűi Erőmű

Gönyűi Erőmű

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gyor-Moson-Sopron, Macaristan. Koordinatlar: 47.7384, 17.8033.

gazGyor-Moson-SopronMacaristanCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Gönyűi Erőmű — 426.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gyor-Moson-Sopron, Macaristan. Verilerde belirtilen sahibi: Uniper SE [100%]. 2,096 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 599k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Macaristan'deki 37 enerji santrali arasında #8. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 836,070 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 195k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Macaristan elektriğinin yaklaşık %20.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 163 gCO₂/kWh (%75.3 düşük karbonlu) (2025).

426.6MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
2,096GWh raporlanan / yıl
598,800enerji sağlanan hane
836,070t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1020250.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisGönyűi Erőmű WRI
ÜlkeMacaristan · Gyor-Moson-Sopron WRI
Koordinatlar47.7384, 17.8033 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite426.6 MW GEM · 2026 · L100000400311; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiUniper SE [100%] WRI
Devreye alınma2011 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl2,096 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları836,070 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#8 / 37 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 20 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.88× · 110 MW · n=20 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri598,800 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.2°C · HDD 2,965 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 28/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400311; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

426.6 MW'de, Gönyűi Erőmű Macaristan'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 110 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

836,070 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

195kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
112kevlerin yıllık enerji tüketimi
14 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 968 GWh20152016: 1,545 GWh20162017: 2,096 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Uniper SE [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 47.7°N.

10.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,965ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
152soğutma derece-günleri (baz 18°C)
143 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 6 °CMA: 10 °CAM: 16 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 16 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 1 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %21 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 62/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
28/100çevresel şiddet endeksi
20.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
430 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Macaristan'deki 20 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Macaristan'de bu veri setinde 20 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,706 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 47.7384, 17.8033 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Gönyűi Erőmű ne tür bir santraldir?

Gönyűi Erőmű — 426.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gyor-Moson-Sopron, Macaristan, 2011 yılında devreye alındı.

Gönyűi Erőmű ne kadar elektrik üretir?

Gönyűi Erőmű yılda yaklaşık 2,096 GWh elektrik üretir.

Gönyűi Erőmű kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 598,800 haneye yetecek düzeydedir.

Gönyűi Erőmű için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Gönyűi Erőmű için belirtilen sahip: Uniper SE [100%].

Gönyűi Erőmű ne kadar CO₂ salar?

Gönyűi Erőmű yılda yaklaşık 836,070 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.