Ana sayfa / Avrupa / Macaristan / GREENERGY szabályozási központ

GREENERGY szabályozási központ

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Baranya, Macaristan. Koordinatlar: 46.0641, 18.2646.

gazBaranyaMacaristanCO₂ ölçülmüş

GREENERGY szabályozási központ — 45.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Baranya, Macaristan. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 52k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Macaristan'deki 37 enerji santrali arasında #30. sıradadır. Ölçülen 12,919 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 3.0k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Macaristan elektriğinin yaklaşık %20.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 163 gCO₂/kWh (%75.3 düşük karbonlu) (2025).

45.8MW kurulu kapasite
51,583enerji sağlanan hane (tahmini)
12,919t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1020270.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisGREENERGY szabályozási központ WRI
ÜlkeMacaristan · Baranya WRI
Koordinatlar46.0641, 18.2646 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite45.8 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
CO₂ emisyonları12,919 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#30 / 37 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#18 / 20 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.42× · 110 MW · n=20 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri51,583 hesaplandı
İklim10.9°C · HDD 2,804 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 29/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

45.8 MW'de, GREENERGY szabályozási központ Macaristan'daki gaz santrallarının medyanı altında 110 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

12,919 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

3.0kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
1.7kevlerin yıllık enerji tüketimi
215kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Macaristan'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Szeged Energy power station: 920 MW920Szeged Ene…Tiszai Erőmű: 864 MW864Tiszai Erő…Dunamenti Erőmű: 783 MW783Dunamenti …Gönyűi Erőmű: 427 MW427Gönyűi Erő…Alpiq Csepel Erőmű: 402 MW402Alpiq Csep…Kelenföldi Erőmű: 178 MW178Kelenföldi…Sajoszoged power station: 155 MW155Sajoszoged…Liter power station: 123 MW123Liter powe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 46.1°N.

10.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,804ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
216soğutma derece-günleri (baz 18°C)
134 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 2 °CFM: 6 °CMA: 11 °CAM: 16 °CMJ: 19 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 17 °CSO: 11 °CON: 5 °CND: 1 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %14 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 57/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
29/100çevresel şiddet endeksi
21.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
324 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Macaristan'deki 20 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #18. en büyüğü.

Macaristan'de bu veri setinde 20 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,706 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 46.0641, 18.2646 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

GREENERGY szabályozási központ ne tür bir santraldir?

GREENERGY szabályozási központ — 45.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Baranya, Macaristan.

GREENERGY szabályozási központ kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 51,583 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

GREENERGY szabályozási központ ne kadar CO₂ salar?

GREENERGY szabályozási központ yılda yaklaşık 12,919 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.