Ana sayfa / Asya / Hindistan / GHATGHAR PSS

GHATGHAR PSS

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Maharashtra, Hindistan. Koordinatlar: 19.5334, 73.6509.

hidroelektrikMaharashtraHindistanpompaj depolamalı hidroelektrik

GHATGHAR PSS — 250 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Maharashtra, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Maharashtra State Power Generation CO (MAHAGENCO) [100%]. 192 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 55k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #669. sıradadır. 2008 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 18 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Hindistan elektriğinin yaklaşık %8.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

250MW kurulu kapasite
192GWh raporlanan / yıl
54,857enerji sağlanan hane
2008devreye alma (~18 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000129.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisGHATGHAR PSS WRI
ÜlkeHindistan · Maharashtra WRI
Koordinatlar19.5334, 73.6509 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite250 MW GEM · 2026 · L100000601870; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiMaharashtra State Power Generation CO (MAHAGENCO) [100%] WRI
Devreye alınma2008 WRI
Teknolojipompaj depolamalı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl192 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#669 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#52 / 233 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.12× · 80 MW · n=233 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri54,857 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim24.0°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 42/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000601870; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

250 MW'de, GHATGHAR PSS Hindistan'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak pompaj depolamalı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 319 GWh20142015: 300 GWh20152016: 382 GWh20162017: 152 GWh20172018: 192 GWh2018382 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Maharashtra State Power Generation CO (MAHAGENCO) [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 19.5°N.

24.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,183soğutma derece-günleri (baz 18°C)
666 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 22 °CFM: 25 °CMA: 28 °CAM: 29 °CMJ: 26 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 24 °CSO: 24 °CON: 22 °CND: 20 °CD29 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
42/100çevresel şiddet endeksi
8.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
74 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 233 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #52. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 233 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 45,527 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 19.5334, 73.6509 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

GHATGHAR PSS ne tür bir santraldir?

GHATGHAR PSS — 250 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Maharashtra, Hindistan, 2008 yılında devreye alındı.

GHATGHAR PSS ne kadar elektrik üretir?

GHATGHAR PSS yılda yaklaşık 192 GWh elektrik üretir.

GHATGHAR PSS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 54,857 haneye yetecek düzeydedir.

GHATGHAR PSS için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde GHATGHAR PSS için belirtilen sahip: Maharashtra State Power Generation CO (MAHAGENCO) [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.