Ana sayfa / Asya / Hindistan / Ghatampur power station

Ghatampur power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Koordinatlar: 25.975, 80.1889.

kömürUttar PradeshHindistansüperkritik buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Ghatampur power station — 660 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Neyveli Uttar Pradesh Power Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 826k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #457. sıradadır. 2024 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 2 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 2,418,700 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 564k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

660MW kurulu kapasite
825,942enerji sağlanan hane (tahmini)
2,418,700t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2024devreye alma (~2 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-4774.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisGhatampur power station Climate TRACE
ÜlkeHindistan · Uttar Pradesh Climate TRACE
Koordinatlar25.975, 80.1889 Climate TRACE
Yakıtkömür Climate TRACE
MW kurulu kapasite660 MW GEM · 2026 · L100000102628; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiNeyveli Uttar Pradesh Power Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2024 Climate TRACE
Teknolojisüperkritik buhar koşulları Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları2,418,700 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#457 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#405 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.66× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri825,942 hesaplandı
İklim26.1°C · HDD 97 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102628; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

660 MW'de, Ghatampur power station Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı altında 1,000 MW'dedir. Teknik olarak süperkritik buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~2,418,700 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

564kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
325kevlerin yıllık enerji tüketimi
40 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Hindistan'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Ontimavadi power station: 6,300 MW6kOntimavadi…Welspun Mega Industrial & Energy Park: 5,280 MW5kWelspun Me…Darlipali power station: 4,800 MW5kDarlipali …VINDH_CHAL STPS: 4,760 MW5kVINDH_CHAL…MUNDRA TPP: 4,620 MW5kMUNDRA TPPMundra Thermal Power Project (Adani): 4,620 MW5kMundra The…MUNDRA UMPP: 4,000 MW4kMUNDRA UMPPTata Mundra Ultra Mega Power Project: 4,000 MW4kTata Mundr…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Neyveli Uttar Pradesh Power Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 26.0°N.

26.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
97ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,074soğutma derece-günleri (baz 18°C)
115 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 16 °CJF: 19 °CFM: 25 °CMA: 31 °CAM: 35 °CMJ: 35 °CJJ: 30 °CJA: 29 °CAS: 29 °CSO: 26 °CON: 21 °CND: 17 °CD35 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %96 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 15/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
18.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
908 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #405. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 25.975, 80.1889 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ghatampur power station ne tür bir santraldir?

Ghatampur power station — 660 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan, 2024 yılında devreye alındı.

Ghatampur power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 825,942 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Ghatampur power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ghatampur power station için belirtilen sahip: Neyveli Uttar Pradesh Power Ltd.

Ghatampur power station ne kadar CO₂ salar?

Ghatampur power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 2,418,700 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.