Ana sayfa / Asya / Hindistan / GANDHAR GT

GANDHAR GT

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan. Koordinatlar: 21.8242, 73.1136.

gazGujaratHindistanCCGT · HRSG

GANDHAR GT — 657 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Ltd [100%]. 1,527 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 436k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #464. sıradadır. 1994 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 32 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, gaz, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

657MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
1,527GWh raporlanan / yıl
436,371enerji sağlanan hane
1994devreye alma (~32 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000120.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisGANDHAR GT WRI
ÜlkeHindistan · Gujarat WRI
Koordinatlar21.8242, 73.1136 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite657 MW GEM · 2026 · L100000401489; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNTPC Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1994 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl1,527 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları610,920 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#464 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#21 / 117 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.80× · 234.3 MW · n=117 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri436,371 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim27.4°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 45/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000401489; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

657 MW'de, GANDHAR GT Hindistan'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 234.3 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 1,562 GWh20142015: 923 GWh20152016: 2,291 GWh20162017: 3,031 GWh20172018: 1,527 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 21.8°N.

27.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,428soğutma derece-günleri (baz 18°C)
57 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 22 °CJF: 24 °CFM: 28 °CMA: 31 °CAM: 33 °CMJ: 31 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 28 °CON: 25 °CND: 22 °CD33 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %9 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
45/100çevresel şiddet endeksi
11.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
121 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 117 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #21. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 117 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 43,650 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.8242, 73.1136 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

GANDHAR GT ne tür bir santraldir?

GANDHAR GT — 657 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan, 1994 yılında devreye alındı.

GANDHAR GT ne kadar elektrik üretir?

GANDHAR GT yılda yaklaşık 1,527 GWh elektrik üretir.

GANDHAR GT kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 436,371 haneye yetecek düzeydedir.

GANDHAR GT için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde GANDHAR GT için belirtilen sahip: NTPC Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.