Ana sayfa / Kuzey Amerika / Amerika Birleşik Devletleri / Fort St. Vrain nuclear power plant

Fort St. Vrain nuclear power plant

Colorado, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde nükleer güç santrali. Yaklaşık konum 40.2453, -104.8742.

nükleerColoradoAmerika Birleşik Devletlerihigh temperature gas reactor

Fort St. Vrain nuclear power plant, Colorado, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde 342 MW kapasiteli bir nükleer enerji santrali'dir. Public Service Company of Colorado tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 770k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Amerika Birleşik Devletleri'deki 10,938 enerji santrali arasında #1549. sıradadır. 1979 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 47 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Amerika Birleşik Devletleri elektriğinin yaklaşık %17.4'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 384 gCO₂/kWh (%43.0 düşük karbonlu) (2025).

342MW kurulu kapasite
8inşaat süresi (1968→1976)
770,379enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
1979devreye alma (~47 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEM_nuc_fortstvrain_unite.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisFort St. Vrain nuclear power plant GEM-nuclear
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri · Colorado GEM-nuclear
Koordinatlar40.2453, -104.8742 GEM-nuclear
Yakıtnükleer GEM-nuclear
MW kurulu kapasite342 MW GEM GNPT; kaynak kaydı
SahibiPublic Service Company of Colorado GEM-nuclear
Devreye alınma1979 GEM-nuclear
Teknolojihigh temperature gas reactor GEM-nuclear

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1549 / 10938 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#201 / 230 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.18× · 1,917 MW · n=230 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri770,379 hesaplandı
İklim9.8°C · HDD 3,297 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: GEM GNPT; yakıt: GEM GNPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

342 MW'de, Fort St. Vrain nuclear power plant Amerika Birleşik Devletleri'daki nükleer santrallarının medyanı altında 1,917 MW'dedir. Teknik olarak high temperature gas reactor olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Amerika Birleşik Devletleri'deki en büyük nükleer santralleriyle kapasite karşılaştırması

Palo Verde nuclear power plant: 6,782 MW7kPalo Verde…Comanche Peak nuclear power plant: 5,909 MW6kComanche P…Shearon Harris nuclear power plant: 5,895 MW6kShearon Ha…North Anna nuclear power plant: 5,615 MW6kNorth Anna…South Texas nuclear power plant: 5,416 MW5kSouth Texa…Alvin W Vogtle nuclear power plant: 4,958 MW5kAlvin W Vo…Hartsville nuclear power plant: 4,876 MW5kHartsville…Bellefonte nuclear power plant: 4,746 MW5kBellefonte…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Public Service Company of Colorado tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu nuclear santrali bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. cold semi-arid steppe ikliminde (Köppen BSk) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 40.2°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

9.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,297ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
306soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,522 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -3 °CJF: 1 °CFM: 4 °CMA: 9 °CAM: 14 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 17 °CSO: 10 °CON: 3 °CND: -2 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %34 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 71/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni dust abrasion.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
25.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
1243 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Amerika Birleşik Devletleri'deki 230 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #201. en büyüğü.

Amerika Birleşik Devletleri'de bu veri setinde 230 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 427,888 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 40.2453, -104.8742 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Fort St. Vrain nuclear power plant ne tür bir santraldir?

Fort St. Vrain nuclear power plant, Colorado, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde bir 342 MW nükleer santralidir, 1979 yılında devreye alındı.

Fort St. Vrain nuclear power plant kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 770,379 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Fort St. Vrain nuclear power plant kim tarafından işletiliyor?

Fort St. Vrain nuclear power plant, Public Service Company of Colorado tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.