Ana sayfa / Avrupa / İsveç / Forsmark

Forsmark

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uppsala, İsveç. Koordinatlar: 60.4028, 18.1744.

nükleerUppsalaİsveçAA-III, BWR-2500kaynar su reaktörü

Forsmark — 3,446 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uppsala, İsveç. Verilerde belirtilen sahibi: 65% Vattenfall; E.ON 8.5%; Mellansvensk Kraftgrupp 25.5%. 24,576 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 7.0 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İsveç'deki 178 enerji santrali arasında #2. sıradadır. 1980 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 46 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, İsveç elektriğinin yaklaşık %27.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 35 gCO₂/kWh (%98.8 düşük karbonlu) (2025).

3,446MW kurulu kapasite
7inşaat süresi (1973→1980)
24,576GWh raporlanan / yıl
7,021,714enerji sağlanan hane
1980devreye alma (~46 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002098.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisForsmark WRI
Ülkeİsveç · Uppsala WRI
Koordinatlar60.4028, 18.1744 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite3,446 MW GEM · 2026 · L100000500073; işletmedeki santral kapasitesi
Sahibi65% Vattenfall; E.ON 8.5%; Mellansvensk Kraftgrupp 25.5% WRI
Devreye alınma1980 WRI
Teknolojikaynar su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl24,576 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2 / 178 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#2 / 4 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri7,021,714 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim5.6°C · HDD 4,520 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 30/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500073; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Teknik olarak kaynar su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2016: 24,001 GWh20162017: 24,576 GWh201725k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: 65% Vattenfall; E.ON 8.5%; Mellansvensk Kraftgrupp 25.5%.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 60.4°N.

5.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,520ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
12 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -3 °CJF: -4 °CFM: -1 °CMA: 3 °CAM: 9 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 15 °CAS: 11 °CSO: 6 °CON: 2 °CND: -2 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %84 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 91/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
30/100çevresel şiddet endeksi
19.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
17 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İsveç'deki 4 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #2. en büyüğü.

İsveç'de bu veri setinde 4 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,890 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 60.4028, 18.1744 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Forsmark ne tür bir santraldir?

Forsmark — 3,446 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uppsala, İsveç, 1980 yılında devreye alındı.

Forsmark ne kadar elektrik üretir?

Forsmark yılda yaklaşık 24,576 GWh elektrik üretir.

Forsmark kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 7,021,714 haneye yetecek düzeydedir.

Forsmark için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Forsmark için belirtilen sahip: 65% Vattenfall; E.ON 8.5%; Mellansvensk Kraftgrupp 25.5%.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.